Pomníky v obci Vranov u Brna

Pomníky v obci Vranov u Brna

V obci Vranov u Brna se nacházejí dva kamenné pomníky zhotovené ze slepence, který se těžil v blízkém Babím lomu. První pomník se nalézá před Obecním úřadem. Pomník z kamenných bloků obsahuje ve svém středu černou žulovou pamětní desku věnovanou památce 15 padlých v první světové válce. Druhý pomník z monolitických kamenů se nachází v parku před hřbitovem a připomíná památku padlých ve druhé světové válce. 

První deska uvádí jména devíti místních občanů a  druhá deska zmiňuje jednoho neznámého kapitána Rudé armády, který na místě pomníku zahynul při osvobozování Vranova.

V roce 2022 obce Vranov nechala oba pomníky zrestaurovat. Původní pamětní desky - umístěné na pomníku u hřbitova v podobě kovových odlitků - nahradila žulovými deskami. 

Díky nově zjištěným skutečnostem o identitě neznámého kapitána nová deska nyní nese text: „Na tomto místě zahynul při osvobozování Vranova 9. května 1945 nadporučík Rudé armády Georgij Dmitrievič Los z Bílé Cerkve na Ukrajině ve věku 29 let“.

Ministerstvo obrany se na restaurování obou pomníků podílelo finanční dotací ve výši 186 824 Kč. 

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE6216-28556

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE6216-28557

Pomníky v obci Vranov u Brna

Letec - stíhací pilot generálmajor„in memoriam“ Otto Smik

Před 80 lety, 28. listopadu 1944, hrdinně padl generálmajor „in memoriam“ Otto Smik, který v době druhé světové války působil v RAF a díky mimořádným úspěchům své služby je považován za letecké eso. Při útoku na železniční stanici v Zwolle v Nizozemsku jeho letadlo těžce poškodila místní protiletecká obrana. Při přistávacím manévru Smik havaroval a na místě zemřel. Dnes se jeho ostatky nachází v hrobě na bratislavském hřbitově Slávičie údolie.

Památník Mohyla míru

Na Prateckém kopci u obce Prace stojí Mohyla míru, první mírový památník v Evropě. Připomíná bitvu u Slavkova (2. prosince 1805), kde francouzská armáda pod velením císaře Napoleona I. Bonaparta porazila spojená vojska Rakouska a Ruska pod vedením císařů Františka I. a Alexandra I. Iniciátorem stavby byl kněz prof. Alois Slovák, který propagoval myšlenku uctění padlých. Soutěž na památník vyhrál architekt Josef Fanta a stavba proběhla v letech 1909–1912. Mohyla v secesním stylu s kostnicí a kaplí ztělesňuje hlubokou úctu k obětem slavkovské bitvy.

Hroby čs. povstalců a maďarských vojáků na hřbitově Zlatá Koruna

Poblíž vltavského jezu Zlatá Koruna leží hřbitov stejnojmenné obce, kde jsou pohřbeny oběti květnového povstání 1945. Českoslovenští odbojáři a maďarští vojáci, kteří se k nim přidali. Dne 5. května 1945 vypuklo povstání, během nějž Maďaři pomáhali bránit most v Rájově proti jednotkám SS, které vedly trestnou výpravu. Přes jejich odpor Němci uspěli, využívajíce rukojmí. Padlo 5 Maďarů a 7 Čechů, následovaly popravy v Rájově. Těla maďarských honvédů byla po válce exhumována.