Krátké zprávy

Pozvání na Vernisáž

Oslavte odvahu a hrdinství druhoválečných letců ve službách Royal Air Force z Plzeňska! 🌟

Přijďte tento pátek 8. března do Křimického muzea na slavnostní zahájení výstavy nazvané PLZEŇŠTÍ BOMBARDOVACÍ LETCI V BOJI ZA SVOBODU 1939-1945. 🌍 Ponořte se do jejich příběhů, odvážných činů a neuvěřitelných výzev, kterým čelili ve jménu svobody.

Pokud se nemůžete dostavit na vernisáž, nezoufejte! Výstava potrvá až do 30. června 2024, takže máte dostatek času prozkoumat tuto fascinující část historie. 💼

75. výročí podepsání Dohody o vzájemném udržování válečných hrobů

Tuto neděli jsme si připomněli 75. výročí podepsání Dohody o vzájemném udržování válečných hrobů mezi vládou Československé republiky a vládou Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Jedná se o naši nejstarší bilaterální mezivládní dohodu k péči o válečné hroby. 

Dohoda byla vyjednávána bezprostředně v poválečných letech a její podpis pozdržel a zkomplikoval i únorový převrat roku 1948. Nakonec došlo k jejímu podpisu dne 3. března 1949. Za britskou stranu dohodu signoval velvyslanec Velké Británie v Československu sir Pierson John Dixon a za Československo ministr zahraniční Vladimír Clementis.

Celý text dohody si můžete přečíst na našich stránkách: 

https://valecnehroby.army.cz/sites/valecnehroby/files/dokumenty/zakladni-stranka/smlouva_vb.pdf

Průvodce zákonem - Válečné hroby

Dnes jsme zveřejnili metodickou příručku Válečné hroby. Průvodce zákonem. Zásady péče a výklad základních pojmů. Průvodce budeme distribuovat orgánům státní správy a posléze i zájemcům prostřednictvím Odboru pro válečné veterány a válečné hroby Ministerstva obrany ČR. K dispozici volně ke stažení zde na stránkách. 

Spouštíme nové webové stránky Oddělení pro válečné hroby a pietní místa

S radostí oznamujeme spuštění nových webových stránek našeho Oddělení pro válečné hroby a pietní místa Odboru pro válečné veterány a válečné hroby Ministerstva obrany ČR. Naleznete na nich základní soubor všech potřebných informací spojených s péčí o válečné hroby a pietní místa v České republice i v zahraničí. Na zdokonalení webu stále pracujeme. Děkujeme vám za vaši trpělivost a podporu během tohoto začátečního období. Jsme nadšeni, že můžeme tyto důležité informace sdílet s vámi online.