Pomník ve Zděchově

Pomník ve Zděchově

Obec Zděchov je jednou z nejvýše položených obcí na Valašsku. Nachází se na východě Moravy poblíž slovenské hranice a rozkládá se rovnoměrně po úbočích celého údolí podél místního potoka Zděchovka.

Kamenný pomník, který zhotovil akademický sochař Alois Polívka z Holešova, slavnostně odhalili dne 16. července 1933 u základní školy k uctění památky 27 občanů padlých v první světové válce. Dne 9. května 1960 na pomník přibyla pamětní deska připomínající jmenovitě 5 obětí druhé světové války. V roce 1974 pomník přemístili od školy na stávající místo u hlavní silnice. 

Postupem času pomník zarůstal vegetací a pískovec, ze kterého byl pomník zhotoven, byl vlivem eroze narušen, povrchově degradován a písmo na pomníku bylo již špatně čitelné. Úprava pietního místa proběhla ve dvou krocích. Revitalizaci okolí pomníku provedla obec Zděchov v roce 2021, kdy vysadila novou zeleň a plochu před pomníkem vydláždila. V tomto roce obec podala Ministerstvu obrany žádost o poskytnutí dotace na zrestaurování samotného pomníku.

Restaurace pomníku z roku 2022 zahrnula jeho kompletní očištění, odstranění starých nefunkčních tmelů, doplnění chybějících částí, obložení spodního stupně pískovcem, výměnu nápisových desek a závěrečnou konzervaci. 

Celkové náklady na rekonstrukci pomníku se vyšplhaly na částku ve výši 196 746 a Ministerstvo obrany se na její realizaci podílelo finanční dotací ve výši 157 396 Kč.

Pomník si prohlédněte v Evidenci válečných hrobů prostřednictvím tohoto odkazu:

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE7212-1166

Pomník před opravou

Pomník před opravou
Zdroj: CEVH.

Postupem času pomník zarůstal vegetací a pískovec, ze kterého byl pomník zhotoven, byl vlivem eroze narušen, povrchově degradován a písmo na pomníku bylo již špatně čitelné

Postupem času pomník zarůstal vegetací a pískovec, ze kterého byl pomník zhotoven, byl vlivem eroze narušen, povrchově degradován a písmo na pomníku bylo již špatně čitelné
Zdroj: CEVH.

Obec Zděchov vysadila v okolí pomníku novou zeleň a vydláždila prostor pietního místa

Obed Zděchov vysadila v okolí pomníku novou zeleň a vydláždila prostor pietního místa
Zdroj: CEVH.

Pomník po obnově z roku 2022

Pomník po obnově z roku 2022
Zdroj: CEVH.

Letec - stíhací pilot generálmajor„in memoriam“ Otto Smik

Před 80 lety, 28. listopadu 1944, hrdinně padl generálmajor „in memoriam“ Otto Smik, který v době druhé světové války působil v RAF a díky mimořádným úspěchům své služby je považován za letecké eso. Při útoku na železniční stanici v Zwolle v Nizozemsku jeho letadlo těžce poškodila místní protiletecká obrana. Při přistávacím manévru Smik havaroval a na místě zemřel. Dnes se jeho ostatky nachází v hrobě na bratislavském hřbitově Slávičie údolie.

Památník Mohyla míru

Na Prateckém kopci u obce Prace stojí Mohyla míru, první mírový památník v Evropě. Připomíná bitvu u Slavkova (2. prosince 1805), kde francouzská armáda pod velením císaře Napoleona I. Bonaparta porazila spojená vojska Rakouska a Ruska pod vedením císařů Františka I. a Alexandra I. Iniciátorem stavby byl kněz prof. Alois Slovák, který propagoval myšlenku uctění padlých. Soutěž na památník vyhrál architekt Josef Fanta a stavba proběhla v letech 1909–1912. Mohyla v secesním stylu s kostnicí a kaplí ztělesňuje hlubokou úctu k obětem slavkovské bitvy.

Hroby čs. povstalců a maďarských vojáků na hřbitově Zlatá Koruna

Poblíž vltavského jezu Zlatá Koruna leží hřbitov stejnojmenné obce, kde jsou pohřbeny oběti květnového povstání 1945. Českoslovenští odbojáři a maďarští vojáci, kteří se k nim přidali. Dne 5. května 1945 vypuklo povstání, během nějž Maďaři pomáhali bránit most v Rájově proti jednotkám SS, které vedly trestnou výpravu. Přes jejich odpor Němci uspěli, využívajíce rukojmí. Padlo 5 Maďarů a 7 Čechů, následovaly popravy v Rájově. Těla maďarských honvédů byla po válce exhumována.