Pomník v Měděnci-Kamenné

Pomník v Měděnci-Kamenné

Obec Měděnec se nachází v Krušných horách nedaleko Klášterce nad Ohří a patří mezi hospodářsky problémové regiony s nejvyšší nezaměstnaností. Skládá se z pěti částí: Měděnec, Horní Halže, Kamenné, Mýtinka a Kotlina, ve kterých k 1. lednu 2020 žilo 144 obyvatel.

Pomník vznikl v roce 1926 v centrální části Kamenné a jmenovitě připomíná památku 12 příslušníků obce padlých v první světové válce. Po dlouhou dobu nedoznal řádných oprav či úprav, až zcela zchátral. Obec proto jeho opravu zahrnula do strategického rozvojového plánu na období 2021 – 2024 a rozhodla se využít k provedení rekonstrukce pomníku dotačního programu Ministerstva obrany, přičemž si v lednu 2021 podala příslušnou žádost.
Při poměrně nákladné rekonstrukci odstranili stávající kamenné podloží a nahradili je novým o stejném rozměru a vyměnili i nevyhovující plot. Samotný pomník skládající se z jednoho velkého kamene a kovové pamětní desky se jmény padlých ošetřili a konzervovali. Kovový letopočet v kamenném podloží zaměnili za novou instalaci z téhož materiálu. V rámci renovace nezapomněli ani citlivě upravit okolí pomníku, aniž by narušili ráz okolní přírody.
Celkové náklady na rekonstrukci pomníku původně uváděly částku 589 076 Kč, skutečné náklady však čítaly 551 904 Kč a Ministerstvo obrany se na její realizaci podílelo finanční dotací ve výši 376 496 Kč.

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE4204-56140
 

Pomník v Mědenci po opravě

Pomník v Kamenné po opravě
Zdroj: CEVH.

Stav pomníku před rekonstrukcí

Stav pomníku před rekonstrukcí
Zdroj: CEVH.

Letec - stíhací pilot generálmajor„in memoriam“ Otto Smik

Před 80 lety, 28. listopadu 1944, hrdinně padl generálmajor „in memoriam“ Otto Smik, který v době druhé světové války působil v RAF a díky mimořádným úspěchům své služby je považován za letecké eso. Při útoku na železniční stanici v Zwolle v Nizozemsku jeho letadlo těžce poškodila místní protiletecká obrana. Při přistávacím manévru Smik havaroval a na místě zemřel. Dnes se jeho ostatky nachází v hrobě na bratislavském hřbitově Slávičie údolie.

Památník Mohyla míru

Na Prateckém kopci u obce Prace stojí Mohyla míru, první mírový památník v Evropě. Připomíná bitvu u Slavkova (2. prosince 1805), kde francouzská armáda pod velením císaře Napoleona I. Bonaparta porazila spojená vojska Rakouska a Ruska pod vedením císařů Františka I. a Alexandra I. Iniciátorem stavby byl kněz prof. Alois Slovák, který propagoval myšlenku uctění padlých. Soutěž na památník vyhrál architekt Josef Fanta a stavba proběhla v letech 1909–1912. Mohyla v secesním stylu s kostnicí a kaplí ztělesňuje hlubokou úctu k obětem slavkovské bitvy.

Hroby čs. povstalců a maďarských vojáků na hřbitově Zlatá Koruna

Poblíž vltavského jezu Zlatá Koruna leží hřbitov stejnojmenné obce, kde jsou pohřbeny oběti květnového povstání 1945. Českoslovenští odbojáři a maďarští vojáci, kteří se k nim přidali. Dne 5. května 1945 vypuklo povstání, během nějž Maďaři pomáhali bránit most v Rájově proti jednotkám SS, které vedly trestnou výpravu. Přes jejich odpor Němci uspěli, využívajíce rukojmí. Padlo 5 Maďarů a 7 Čechů, následovaly popravy v Rájově. Těla maďarských honvédů byla po válce exhumována.