Národní památník alžírské války a bojů v Maroku a Tunisku

Národní památník alžírské války a bojů v Maroku a Tunisku

Dnes zavítáme na jednu z pařížských promenád a představíme si Národní památník alžírské války a bojů v Maroku a Tunisku, jenž místní přezdívají také „Mekkou národního vzpomínání“. Památník vzdává hold 23 000 padlým za Francii, vojákům a příslušníkům pomocných jednotek, kteří položili své životy v Severní Africe mezi lety 1952 a 1964 a zároveň připomíná památku civilních obětí a osob pohřešovaných po příměří ze dne 19. března 1962. 

Pařížský památník podle návrhu umělce Gérarda Collin-Thiébauta vítá své návštěvníky od svého slavnostního otevření v roce 2022. Nachází se na nábřeží Jacques Chiraca blízko Eiffelovy věže a představuje moderní pojetí pietních míst 21. století. Památník tvoří tři vertikální elektronické displeje zapuštěné do tří sloupců v barvách francouzské vlajky. Modrý sloupec uvádí jména padlých za Francii, zatímco bílý sloupec promítá jména civilních obětí a zmizelých. Červený interaktivní sloupec slouží návštěvníkům coby vyhledávácí terminál. Po stranách hlavní instalace stojí dvě stély s popisy událostí, které vzdávají hold harkiům a dalším příslušníkům pomocných jednotek, kteří zemřeli během alžírské války, stejně jako civilnímu obyvatelstvu, které bylo zabito nebo zmizelo během konfliktu či po uzavření příměří, z nichž mnozí nebyli identifikováni.

Francouzi si tyto pohnuté události 50. a 60. let minulého století připomínají prostřednictvím tří národních dní, a to vždy dne 19. března, který zasvětili coby národní den paměti a vzpomínky na civilní a vojenské oběti alžírské války a bojů v Tunisku a Maroku, dále dne 25. září, kdy vzdávají úctu harkiům a dalším členům pomocných jednotek a konečně 5. prosince, kdy slaví národní den vzpomínky na "Padlé za Francii" během alžírské války a bojů v Maroku a Tunisku.

Databázi padlých a pohřešovaných během války v Alžírsku naleznete zde: https://www.memoiredeshommes.sga.defense.gouv.fr/fr/article.php?larub=14&titre=guerre-d-algerie-des-combats-du-maroc-et-de-la-tunisie

Doporučujeme prohlédnout si sbírku archivních snímků s názvem "Alžírsko", která pokrývá období před konfliktem, samotný konflikt a pokračuje dva roky po Evianských dohodách.  Mediatéka k  dispozici zde: https://www.ecpad.fr/collections/algerie/

Národní památník alžírské války a bojů v Maroku a Tunisku

Letec - stíhací pilot generálmajor„in memoriam“ Otto Smik

Před 80 lety, 28. listopadu 1944, hrdinně padl generálmajor „in memoriam“ Otto Smik, který v době druhé světové války působil v RAF a díky mimořádným úspěchům své služby je považován za letecké eso. Při útoku na železniční stanici v Zwolle v Nizozemsku jeho letadlo těžce poškodila místní protiletecká obrana. Při přistávacím manévru Smik havaroval a na místě zemřel. Dnes se jeho ostatky nachází v hrobě na bratislavském hřbitově Slávičie údolie.

Památník Mohyla míru

Na Prateckém kopci u obce Prace stojí Mohyla míru, první mírový památník v Evropě. Připomíná bitvu u Slavkova (2. prosince 1805), kde francouzská armáda pod velením císaře Napoleona I. Bonaparta porazila spojená vojska Rakouska a Ruska pod vedením císařů Františka I. a Alexandra I. Iniciátorem stavby byl kněz prof. Alois Slovák, který propagoval myšlenku uctění padlých. Soutěž na památník vyhrál architekt Josef Fanta a stavba proběhla v letech 1909–1912. Mohyla v secesním stylu s kostnicí a kaplí ztělesňuje hlubokou úctu k obětem slavkovské bitvy.

Hroby čs. povstalců a maďarských vojáků na hřbitově Zlatá Koruna

Poblíž vltavského jezu Zlatá Koruna leží hřbitov stejnojmenné obce, kde jsou pohřbeny oběti květnového povstání 1945. Českoslovenští odbojáři a maďarští vojáci, kteří se k nim přidali. Dne 5. května 1945 vypuklo povstání, během nějž Maďaři pomáhali bránit most v Rájově proti jednotkám SS, které vedly trestnou výpravu. Přes jejich odpor Němci uspěli, využívajíce rukojmí. Padlo 5 Maďarů a 7 Čechů, následovaly popravy v Rájově. Těla maďarských honvédů byla po válce exhumována.