KALENDÁRIUM Antonín Velebnovský

KALENDÁRIUM Antonín Velebnovský

Antonín Velebnovský se narodil 15. dubna 1915 v Jablunkově. Po studiích na gymnáziu nastoupil ve svých 19 letech prezenční vojenskou službou u dělostřeleckého pluku 54 v Bratislavě, posléze byl zařazen do školy pro důstojníky v záloze, jíž ukončil v hodnosti četaře aspiranta. Pokračoval na Vojenské akademii v Hranicích a v roce 1937 byl zařazen do pilotního výcviku na Vojenském leteckém učilišti v Prostějově, po jehož absolutoriu byl povýšen do hodnosti poručíka.

Nastoupil k 37. stíhací letce M. R. Štefánika do Piešťan a po nacistické okupaci Československa koncem června 1939 přešel hranice do Polska, kde se v Krakově prezentoval u československé vojenské skupiny a po krátkém intermezzu v Malých Bronovicích 25. července odplul na lodi Kastelholm do Francie, kde jej povolali k francouzským vzdušným silám. V Centre d´Instruction de Chasse v Chartres prošel pilotním výcvikem na síhačkách Curtiss H. 75, koncem května 1940 byl převelen k Group de Chasse GC III/10 na základně Deauville a nakonec byl přeložen ke stíhací skupině GC I/4 ve Villacoublay, kde se zúčastnil bitvy o Francii.

Po kapitulaci Francie odletěl se svou letkou z letiště Oran – La Senia do Maroka a přes Casablanku doplul lodí přes Gibraltar do britského Liverpoolu, aby se následně přesunul do Cholmondeley Parku, kde byli soustředěni českoslovenští vojáci. Po složení vojenské přísahy byl přemístěn do československého oddělení RAF v Crosfordu. Jako stíhací pilot u 85. perutě RAF poblíž města Church Fenton se zapojil do bitvy o Británii. Koncem října 1940 byl převelen k 1. peruti ve Witteringu, která jako první byla vyzbrojena novými stíhačkami Hawker Hurricane a kde od 9. června 1941 velel A letce této peruti. Smrt jej zastihla 16. července 1941, kdy během nočního cvičného letu se pravděpodobně zachytil o vrcholky stromů na zalesněném pahorku. Pohřben byl 21. července 1941 na vojenském hřbitově Chichester v hrabství West Sussex.

F/Lt. Antonín Velebnovský byl za své hrdinství oceněn britskou pamětní medailí Air Crew Europa Star, Pamětní medailí československé armády v zahraničí – Francie, Československým válečným křížem 1939 a Československou medaili za zásluhy 1. stupně. Dne 26. října 1946 byl in memoriam povýšen do hodnosti štábního kapitána letectva. V roce 1991 byl in memoriam povýšen do hodnosti plukovníka. 

Věnujme proto Antonínu Velebnovskému alespoň tichou vzpomínku, nebo zapalme svíčku, či položme květiny u pietních míst v Jablunkově a Mošnově, u památníků druhé světové války v Hrabyni či památníku československých letců v pražské Bubenči, nebo u jeho hrobu v Chichesteru.

V Evidenci válečných hrobů naleznete seznam všech pietních míst v České republice, které připomínají památku A. Velebnovského. 

Odkaz zde: https://evidencevh.army.cz/Evidence/vysledky-hledani-v-cr?fnin=Anton%c3%adn&srn=Velebnovsk%c3%bd&st=0

Odkaz na válečný hrob A. Velebnovského v Anglii a další pietní místa s ním spojená ve Francii a Velké Británii:

https://evidencevh.army.cz/Evidence/vysledky-hledani-v-zahranici?fnin=Anton%c3%adn&srn=Velebnovsk%c3%bd&st=0

 

 

Portrét Antonína Velebnovského a místo jeho posledního odpočinku

Portrét Antonína Velebnovského a místo jeho posledního odpočinku
Zdroj: portrét (GCMT) a hrob (The Battle of Britain London Monument).

Dobové foto hrobu A. Velebnovského

Dobové foto hrobu A. Velebnovského
Zdroj: ČsOL.

Pamětní deska na rodném domu A. Velebnovského v Jablunkově

Pamětní deska na rodném domu A. Velebnovského v Jablunkově
Zdroj: CEVH.

Pietní místo v Mošnově, připomínající i A. Velebnovského

Pietní místo v Mošnově, připomínající i A. Velebnovského
Zdroj: CEVH.

Detail jedné z dvojice pamětních desek na pietním místě v Mošnově

Detail jedné z dvojice pamětních desek na pietním místě v Mošnově
Zdroj: CEVH.

Památník letcům z Těšínska padlým v letech 1939-1945 a letcům 1.čs. smíšené divize padlým v bojích o Moravskou bránu 1944-1945

Památník letcům z Těšínska padlým v letech 1939-1945 a letcům 1.čs. smíšené divize padlým v bojích o Moravskou bránu 1944-1945
Zdroj: CEVH.

Detail pomníku v Českém Těšíně

Detail pomníku v Českém Těšíně
Zdroj: CEVH.

Letec - stíhací pilot generálmajor„in memoriam“ Otto Smik

Před 80 lety, 28. listopadu 1944, hrdinně padl generálmajor „in memoriam“ Otto Smik, který v době druhé světové války působil v RAF a díky mimořádným úspěchům své služby je považován za letecké eso. Při útoku na železniční stanici v Zwolle v Nizozemsku jeho letadlo těžce poškodila místní protiletecká obrana. Při přistávacím manévru Smik havaroval a na místě zemřel. Dnes se jeho ostatky nachází v hrobě na bratislavském hřbitově Slávičie údolie.

Památník Mohyla míru

Na Prateckém kopci u obce Prace stojí Mohyla míru, první mírový památník v Evropě. Připomíná bitvu u Slavkova (2. prosince 1805), kde francouzská armáda pod velením císaře Napoleona I. Bonaparta porazila spojená vojska Rakouska a Ruska pod vedením císařů Františka I. a Alexandra I. Iniciátorem stavby byl kněz prof. Alois Slovák, který propagoval myšlenku uctění padlých. Soutěž na památník vyhrál architekt Josef Fanta a stavba proběhla v letech 1909–1912. Mohyla v secesním stylu s kostnicí a kaplí ztělesňuje hlubokou úctu k obětem slavkovské bitvy.

Hroby čs. povstalců a maďarských vojáků na hřbitově Zlatá Koruna

Poblíž vltavského jezu Zlatá Koruna leží hřbitov stejnojmenné obce, kde jsou pohřbeny oběti květnového povstání 1945. Českoslovenští odbojáři a maďarští vojáci, kteří se k nim přidali. Dne 5. května 1945 vypuklo povstání, během nějž Maďaři pomáhali bránit most v Rájově proti jednotkám SS, které vedly trestnou výpravu. Přes jejich odpor Němci uspěli, využívajíce rukojmí. Padlo 5 Maďarů a 7 Čechů, následovaly popravy v Rájově. Těla maďarských honvédů byla po válce exhumována.