Pomník padlých za Francii v zahraničních operacích

Pomník padlých za Francii v zahraničních operacích

Vítejte v zahradě Eugénie-Djendi, jenž se nalézá v parku André-Citroën v Paříži. Pomník padlých za Francii v zahraničních operacích (OPEX) se nachází právě zde. Toto impozantní sousoší spolu se zdí s jmény vojáků navrhl a vytvořil sochař Stéphan Vigny společně se svým týmem. Pomník slavnostně odhalil prezident Emmanuel Macron u příležitosti oslav Dne veteránů 11. listopadu 2019. Toto pietní místo slouží pro vzpomínání na vojáky, kteří obětovali své životy ve službě Francii od roku 1963, symbolizuje jejich statečnost a obětavost a stává se tak nedílnou součástí historie francouzských ozbrojených sil mimo státní hranice.

Od počátku 60. let do konce 80. let minulého století operace francouzských ozbrojených sil v zahraničí charakterizovalo nasazení omezeného počtu vojáků na vymezené období a zpravidla se odehrávaly na africkém kontinentu a v Libanonu. Nicméně příchod 90. let přinesl dramatickou změnu. S pádem Berlínské zdi a rozpadem Sovětského svazu se mapa světové politiky proměnila a s tím i role francouzských ozbrojených sil v mezinárodních konfliktech. Operace v zahraničí – neboli OPEX – se staly rozsáhlejšími a komplexnějšími díky nasazení většího počtu vojáků a dlouhodobějšího trvání, přičemž intervence probíhaly buď na základě národního mandátu nebo jako součást mezinárodních koalic, zahrnující například válku v Perském zálivu, konflikty na území bývalé Jugoslávie či později nasazení v Afghánistánu. Tuto změnu podpořil především proces profesionalizace francouzských ozbrojených sil od roku 1995, což přineslo vznik a ustálení OPEX jako běžné formy zahraniční vojenské intervence.

Pokud vás naše dnešní téma zaujalo, doporučujeme web sérii, kterou naleznete například na kanále YouTube. Odkazy najdete zde: https://www.cheminsdememoire.gouv.fr/fr/webserie-monument-aux-morts-pour-la-france-en-operations-exterieures-opex-la-genese-du-projet

Pomník padlých za Francii v zahraničních operacích

Pomník čs. vojákům padlým v boji o Moravskou Chrastovou

U silnice I/43 v Moravské Chrastové stojí pomník připomínající čtyři padlé československé vojáky, kteří zahynuli 31. října 1938 v boji proti sudetoněmeckému Freikorpsu. Po Mnichovské dohodě se Freikorps pokusil násilně připojit obec k Německu. Po prvotním úspěchu nacistů se československé armádě podařilo získat nad obcí opět kontrolu, ale za cenu čtyř životů – svobodníka Antonína Černého a vojáků Bedřicha Stuchlíka, Aloise Žatky a Tomáše Morávka. Za necelý měsíc byla Moravská Chrastová zařazena do tzv. šestého a sedmého pásma záboru a německé jednotky ji obsadily bez boje.

Výroční zpráva za rok 2023

Obléhání Dunkerque a výročí útoku z 28. října 1944

Čs. samostatná obrněná brigáda, která se na přelomu srpna a září 1944 přeplavila z Velké Británie do Francie, se aktivně zapojila do bojů proti hitlerovskému Německu. V rámci spojeneckých invazních vojsk působila při obléhání přístavu Dunkerque, kde plnila samostatný úkol – chránit strategické komunikační trasy a tím i týl hlavního uskupení. V rámci bojové činnosti provedla 28. října 1944 úspěšný útok na německé pozice, který se stal jedním z největších úspěchů čs. pozemních jednotek za druhé světové války a řadí se k bojovým tradicím české armády.