Slavkov

Pohled na pomník před slavkovským obecním úřadem po renovaci

Ve Slavkově na Uherskohradišťsku (neplést si s mnohem známějším Slavkovem u Brna) se nachází dva pomníky, které prošly v minulém roce 2023 kompletní renovací financovanou z větší části Ministerstvem obrany ČR z dotačního programu 107290 – Zachování a obnova historických hodnot I. Jedná se o pomník obětem I. a II. světové války před obecním úřadem a pomník padlým z II. světové války v místním parku.

Pomník obětem I. a II. světové války před obecním úřadem stojí na podstavci z pískovcového zdiva. Na něm je umístěna patka pomníku, na které jsou po obou stranách připevněny žulové desky se jmény obětí 1. světové války. Z čelní strany je připevněna mramorová deska se jmény padlých a zemřelých rudoarmějců v azbuce. Vrchní část pomníku tvoří pískovcový blok s reliéfem ženy s věncem v rukou. Pomník je zakončen vysekanou pěticípou hvězdou, pod kterou je trnová koruna s letopočty 1939–1945.

Pomník padlým z II. světové války v místním parku sestává z podstavce z nařezaného umělého kamene, uzavřeného masivními kamennými deskami. Na přední části podstavce je heslo „Se Sovětským svazem na věčné časy“. Stojí na něm kamenný blok rozdělený na dvě části se symboly české a sovětské vlajky. Na levé straně jsou vytesaná jména padlých latinkou, na pravé straně azbukou. Dominantou na čelní straně pomníku je bronzová plastika s nápisem „Padlým v boji proti fašismu – 1939–1945“.

 

Oba pomníky byly ve špatném technickém stavu, Jejich povrch byl napaden mechy a lišejníky a znečištěn tmavými deposity z ovzduší. Na jednotlivých částech pomníků se vyskytovaly praskliny a odlomené části, do kterých zatékalo, což vedlo k lokální korozi pískovce. Spáry mezi jednotlivými prvky byly místy narušené. Ve špatném stavu byla také bronzová plaketa, jež byla celá pokryta tmavými oxidy a místy korozními produkty mědi zelené barvy.

Renovace obou pomníků spočívala v sanaci biologického napadení, očištění, odstranění nesoudržného tmelu, zhotovení plastické a barevné retuše a hydrofobní ochraně povrchu. Nečitelné nápisové desky byly vyměněny za nové z černé žuly se stříbřeným písmem. Bronzová plaketa byla po restaurování a konzervaci vrácena zpět na místo. Celkové náklady na renovaci činily 320 102, 85 Kč, z nichž 243 866, 85 Kč zaplatilo Ministerstvo obrany ČR.

Jiří Řezníček

Číslo válečných hrobů: CZE7208-21175 a CZE7208-21173

Odkaz na pomníky v Evidenci válečných hrobů zde:
https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE7208-21175
https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE7208-21173

 

Summary:

In the village of Slavkov near the town of Uherské Hradiště (not to be confused with the better-known Slavkov u Brna, associated with the Napoleonic Wars), two war memorials were fully renovated in 2023. The two monuments commemorate the fallen of World War I and II and are located in front of the local municipal office and in the nearby park.

The memorial in front of the municipal office features a sandstone base, granite plaques with the names of fallen soldiers on both sides, and a marble plaque in Cyrillic on the front. The top section displays a relief of a woman holding a wreath and is adorned with a carved five-pointed star above a crown of thorns, along with the years 1939–1945.

The second monument, dedicated to World War II casualties, is situated in the park. It has an artificial stone base with large stone plaques and is topped by a stone block featuring Czech and Soviet flags and the inscription “With the Soviet Union Forever.” Names are inscribed in Latin script on the left side and Cyrillic on the right. A bronze plaque with the words "To the Fallen in the Fight Against Fascism – 1939–1945" dominates the front.

Both memorials were in poor condition before restoration, suffering from biological growth, pollution, cracks, and water damage. The renovation included cleaning, structural repairs, replacement of unreadable inscriptions with new black granite plaques, and conservation of the bronze plaque. The total renovation cost was CZK 320,102.85, with CZK 243,866.85 provided by the Czech Ministry of Defense under grant program „Zachování a obnova historických hodnot I“ for historical preservation.

Pohled na pomník před slavkovským obecním úřadem ve stavu před renovací z roku 2021.

Pohled na pomník před slavkovským obecním úřadem ve stavu před renovací z roku 2021.
Foto: Pavel Palička

Pohled na pomník před slavkovským obecním úřadem po renovaci.

Pohled na pomník před slavkovským obecním úřadem po renovaci.
Foto: Ondřej Sobek

Detailní pohled na pomník před obecním úřadem po renovaci.

Detailní pohled na pomník před obecním úřadem po renovaci.
Zdroj: CEVH

Detailní pohled na pískovcový blok s reliéfem ženy s věncem v rukou na pomníku před obecním úřadem před renovací.

Detailní pohled na pískovcový blok s reliéfem ženy s věncem v rukou na pomníku před obecním úřadem před renovací.
Zdroj: CEVH

Detailní pohled na pomník před obecním úřadem s vyměněnou nápisovou deskou z černé žuly po renovaci.

Detailní pohled na pomník před obecním úřadem s vyměněnou nápisovou deskou z černé žuly po renovaci.
Zdroj: CEVH

Pohled na pomník umístěný v parku ve stavu před renovací z roku 2021.

Pohled na pomník umístěný v parku ve stavu před renovací z roku 2021.
Foto: Pavel Palička

Pohled na pomník umístěný v parku po renovaci.

Pohled na pomník umístěný v parku po renovaci.
Foto: Ondřej Sobek

Detailní pohled na bronzovou plaketu po restaurování a konzervování.

Detailní pohled na bronzovou plaketu po restaurování a konzervování.
Zdroj: CEVH

KALENDÁRIUM Arnošt Falter

Arnošt Falter se narodil 23. listopadu 1902 v Orlové do české židovské rodiny. Během prezenční služby v čs. armádě dosáhl četařské hodnosti. V říjnu 1939 byl deportován do koncentračního tábora Nisko nad Sanem, odkud uprchl do SSSR. Byl zatčen NKVD a internován v Saratově. V červnu 1942 vstoupil do čs. jednotky v Buzuluku. Bojoval v bitvě u Sokolova, kde byl těžce raněn. Po vyléčení a výcviku se stal podporučíkem u 2. pěšího praporu. Padl 31. prosince 1943 u Bílé Cerkve při dobývání kóty 208,4.

Štábní kapitán pěchoty „in memoriam“ Vladimír Hornof

Vladimír Hornof padl právě před 80 lety, dne 20. listopadu 1944, v bojové operaci u pevnosti Belford jako příslušník Le groupe des commandos de France Armády Svobodné Francie. Při bojové operaci byl usmrcen německým odstřelovačem. Jeho kariéra začala už v čs. armádě v době první republiky. Po nacistické okupaci českých zemí odešel do exilu, aby se zapojil do ozbrojeného boje za znovuobnovení čs. státu. Nejprve sloužil v čs. zahraniční armádě ve Francii a Velké Británii, pak působil v armádě Svobodné Francie. Ve službě dosáhl vynikajících výsledků.

Pravonín – Křížov

Na úpatí hory Blaník leží Křížov, součást obce Pravonín. Nachází se zde pomník připomínající zdejší oběti první a druhé světové války. Pomník má podobu obelisku, na kterém jsou dvě desky se jmény padlých občanů. Obec Pravonín se rozhodla renovovat celý prostor kolem pomníku.
Renovace pomníku byla provedena v roce 2024 s příspěvkem Ministerstva obrany. Celkové náklady činily 74 398 Kč.