Největší hromadný hrob v České republice

foto

Největší hromadný hrob na území naší republiky se nachází u Přestanova v Ústeckém kraji a je v něm pochováno na 10 000 vojáků padlých v bitvě u Chlumce a Přestanova, která proběhla během Napoleonských válek ve dnech 29. – 30. srpna 1813 mezi spojeneckými vojsky Rakouska, Pruska a Ruska a francouzským armádním sborem generála Vandamma.

Po porážce rakouské, pruské a ruské armády Napoleonem v bitvě u Drážďan se francouzskému císaři naskytla možnost průniku do Čech. Vyslal tedy velitele I. francouzského sboru generála D. R. Vandamma s více než 30 000 muži s cílem pronásledovat spojeneckou, tzv. Českou armádu, obsadit Teplice a tím přerušit hlavní komunikaci mezi Drážďany a Prahou. Zatímco střetnutí prvního dne bitvy skončilo ve prospěch francouzských vojsk, druhý den se situace zcela obrátila, jelikož spojencům stále přicházely posily, kdežto Francouzům nikoli. Poté, co se ve francouzském týlu v Nakléřovském průsmyku objevily pruské jednotky, skončila bitva všeobecnou panikou a úprkem francouzských vojáků, z nichž jen malé části se podařilo probít z obklíčení zpět do Saska. Během toho padl do zajetí i samotný Vandamme.

V bitvě zahynulo na 9 300 spojeneckých vojáků, z nichž většinu tvořili Rusové, kteří během prvního dne bitvy odolávali francouzskému náporu. Na francouzské straně bylo kolem 11 000 padlých (uvádí se, že během prvního dne bitvy na každé straně, spojenecké i francouzské, padlo kolem 6 000 vojáků). Během tohoto krvavého střetnutí došlo ke zničení obcí Chlumec, Stradov, Žandov, Přestanov, Roudné a Dolní Varvažov.

Hromadný hrob zřídil v roce 1835 majitel chlumeckého panství hrabě Josef Westphalen z Fürstenbergu, který do těchto míst nechal snést a pietně uložit ostatky padlých vojáků, do té doby rozesetých po celém okolí. Hromadný hrob připomíná jednoduchý pomník ze seskládaných balvanů, na jejichž vrcholu se tyčí kamenný latinský kříž. Dnešní pamětní deska hrobu nese nápis: „Zde leží 10 000 vojáků (z nich více než 7500 ruských vojáků) kteří padli v bitvě u Chlumce a Přestanova 29. - 30. srpna 1813.

Číslo válečného hrobu: CZE4214-377

 

Odkaz na hromadný válečný hrob v Centrální evidenci válečných hrobů - https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE4214-377

 

Summary

The largest mass grave in the Czech Republic is located near Přestanov in the Ústí nad Labem region and contains the remains of approximately 10,000 soldiers who died in the Battle of Chlumec and Přestanov during the Napoleonic Wars on 29-30 August 1813. The battle was fought between the French corps of General Vandamme and the allied armies of Austria, Prussia and Russia. The French suffered a crushing defeat on the second day of the battle and General Vandamme was captured. In two days, 20,000 soldiers died and six villages were destroyed. A mass grave was established in 1835 by the owner of the estate, Count Josef Westphalen of Fürstenberg. The grave is marked by a simple monument with an inscription commemorating the fallen soldiers.

Bitva u Chlumce a Přestanova na obraze ruského malíře německého původu Alexandera von Kotzebua.

Bitva u Chlumce a Přestanova na obraze ruského malíře německého původu Alexandera von Kotzebua.
Foto: Wikipedia

Celkový pohled na pomník v místech hromadného válečného hrobu u Přestanova.

Celkový pohled na pomník v místech hromadného válečného hrobu u Přestanova.
Foto: Jaroslav Bartoš

Detail tabulky na pomníku.

Detail tabulky na pomníku.
Foto: Jaroslav Bartoš

Vstup do míst hromadného hrobu v podobě vítězné brány.

Vstup do míst hromadného hrobu v podobě vítězné brány.
Foto: Petr Tomášek

Letec - stíhací pilot generálmajor„in memoriam“ Otto Smik

Před 80 lety, 28. listopadu 1944, hrdinně padl generálmajor „in memoriam“ Otto Smik, který v době druhé světové války působil v RAF a díky mimořádným úspěchům své služby je považován za letecké eso. Při útoku na železniční stanici v Zwolle v Nizozemsku jeho letadlo těžce poškodila místní protiletecká obrana. Při přistávacím manévru Smik havaroval a na místě zemřel. Dnes se jeho ostatky nachází v hrobě na bratislavském hřbitově Slávičie údolie.

Památník Mohyla míru

Na Prateckém kopci u obce Prace stojí Mohyla míru, první mírový památník v Evropě. Připomíná bitvu u Slavkova (2. prosince 1805), kde francouzská armáda pod velením císaře Napoleona I. Bonaparta porazila spojená vojska Rakouska a Ruska pod vedením císařů Františka I. a Alexandra I. Iniciátorem stavby byl kněz prof. Alois Slovák, který propagoval myšlenku uctění padlých. Soutěž na památník vyhrál architekt Josef Fanta a stavba proběhla v letech 1909–1912. Mohyla v secesním stylu s kostnicí a kaplí ztělesňuje hlubokou úctu k obětem slavkovské bitvy.

Hroby čs. povstalců a maďarských vojáků na hřbitově Zlatá Koruna

Poblíž vltavského jezu Zlatá Koruna leží hřbitov stejnojmenné obce, kde jsou pohřbeny oběti květnového povstání 1945. Českoslovenští odbojáři a maďarští vojáci, kteří se k nim přidali. Dne 5. května 1945 vypuklo povstání, během nějž Maďaři pomáhali bránit most v Rájově proti jednotkám SS, které vedly trestnou výpravu. Přes jejich odpor Němci uspěli, využívajíce rukojmí. Padlo 5 Maďarů a 7 Čechů, následovaly popravy v Rájově. Těla maďarských honvédů byla po válce exhumována.