Největší hromadný hrob v České republice

foto

Největší hromadný hrob na území naší republiky se nachází u Přestanova v Ústeckém kraji a je v něm pochováno na 10 000 vojáků padlých v bitvě u Chlumce a Přestanova, která proběhla během Napoleonských válek ve dnech 29. – 30. srpna 1813 mezi spojeneckými vojsky Rakouska, Pruska a Ruska a francouzským armádním sborem generála Vandamma.

Po porážce rakouské, pruské a ruské armády Napoleonem v bitvě u Drážďan se francouzskému císaři naskytla možnost průniku do Čech. Vyslal tedy velitele I. francouzského sboru generála D. R. Vandamma s více než 30 000 muži s cílem pronásledovat spojeneckou, tzv. Českou armádu, obsadit Teplice a tím přerušit hlavní komunikaci mezi Drážďany a Prahou. Zatímco střetnutí prvního dne bitvy skončilo ve prospěch francouzských vojsk, druhý den se situace zcela obrátila, jelikož spojencům stále přicházely posily, kdežto Francouzům nikoli. Poté, co se ve francouzském týlu v Nakléřovském průsmyku objevily pruské jednotky, skončila bitva všeobecnou panikou a úprkem francouzských vojáků, z nichž jen malé části se podařilo probít z obklíčení zpět do Saska. Během toho padl do zajetí i samotný Vandamme.

V bitvě zahynulo na 9 300 spojeneckých vojáků, z nichž většinu tvořili Rusové, kteří během prvního dne bitvy odolávali francouzskému náporu. Na francouzské straně bylo kolem 11 000 padlých (uvádí se, že během prvního dne bitvy na každé straně, spojenecké i francouzské, padlo kolem 6 000 vojáků). Během tohoto krvavého střetnutí došlo ke zničení obcí Chlumec, Stradov, Žandov, Přestanov, Roudné a Dolní Varvažov.

Hromadný hrob zřídil v roce 1835 majitel chlumeckého panství hrabě Josef Westphalen z Fürstenbergu, který do těchto míst nechal snést a pietně uložit ostatky padlých vojáků, do té doby rozesetých po celém okolí. Hromadný hrob připomíná jednoduchý pomník ze seskládaných balvanů, na jejichž vrcholu se tyčí kamenný latinský kříž. Dnešní pamětní deska hrobu nese nápis: „Zde leží 10 000 vojáků (z nich více než 7500 ruských vojáků) kteří padli v bitvě u Chlumce a Přestanova 29. - 30. srpna 1813.

Číslo válečného hrobu: CZE4214-377

 

Odkaz na hromadný válečný hrob v Centrální evidenci válečných hrobů - https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE4214-377

 

Summary

The largest mass grave in the Czech Republic is located near Přestanov in the Ústí nad Labem region and contains the remains of approximately 10,000 soldiers who died in the Battle of Chlumec and Přestanov during the Napoleonic Wars on 29-30 August 1813. The battle was fought between the French corps of General Vandamme and the allied armies of Austria, Prussia and Russia. The French suffered a crushing defeat on the second day of the battle and General Vandamme was captured. In two days, 20,000 soldiers died and six villages were destroyed. A mass grave was established in 1835 by the owner of the estate, Count Josef Westphalen of Fürstenberg. The grave is marked by a simple monument with an inscription commemorating the fallen soldiers.

Bitva u Chlumce a Přestanova na obraze ruského malíře německého původu Alexandera von Kotzebua.

Bitva u Chlumce a Přestanova na obraze ruského malíře německého původu Alexandera von Kotzebua.
Foto: Wikipedia

Celkový pohled na pomník v místech hromadného válečného hrobu u Přestanova.

Celkový pohled na pomník v místech hromadného válečného hrobu u Přestanova.
Foto: Jaroslav Bartoš

Detail tabulky na pomníku.

Detail tabulky na pomníku.
Foto: Jaroslav Bartoš

Vstup do míst hromadného hrobu v podobě vítězné brány.

Vstup do míst hromadného hrobu v podobě vítězné brány.
Foto: Petr Tomášek

Založení 1. československé brigády Jana Žižky z Trocnova – 26. října 1943

Dne 26. října 1943 byla u jugoslávské obce Bučja založena 1. československá brigáda „Jana Žižky z Trocnova“. Šlo o nástupnickou jednotku již dříve vytvořeného 1. čs. úderného praporu. Jednalo se o největší čs. jednotku v Jugoslávii, kterou mělo projít až 3000 mužů a žen. Její bojovníci, rekrutovaní z českých a slovenských usedlíků, se zapojili do bojů ve Slavonii a okolních oblastech. Během bojů o osvobození Jugoslávie padlo či zemřelo až 800 bojovníků této čs. jednotky.

Operace ANTIMONY

Připomínáme si výročí zahájení operace Antimony na území Protektorátu Čechy a Morava. Úkoly desantu ve složení npor. František Závorka, svob. Lubomír Jasínek a čet. Stanislav Srazil byly poměrně široké. Podmiňovala je spolupráce s domácím odbojem a obnovení radiového spojení s exilem. V oblasti severovýchodních Čech si skupina postupně vybudovala zázemí k vlastní činnosti. Její vysílačka Barbora operovala z několika míst na Turnovsku ale hlavně z Rovenska pod Troskami. I přes určité poruchy vysílala poměrně aktivně až do poloviny ledna 1943, kdy však byla skupina kvůli konfidentům gestapa prozrazena a zlikvidována.

Poprava 262 českých vlastenců v Mauthausenu 24. října 1942

Po úspěšné likvidaci zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha následovala nacistická msta, která si vyžádala mnoho životů statečných odbojářů i jejich rodin. Jedním ze smutných příkladů je poprava 262 členů domácí rezistence a jejich rodinných příslušníků v koncentračním táboře v Mauthausenu 24. 10. 1942. Nejmladší oběti přitom bylo jen čtrnáct let.