Boje o Liptovský Mikuláš 1945
Po Karpatsko – dukelské operaci čekala 1. československý armádní sbor další krvavá bitva o Liptovský Mikuláš, v jehož předpolí Němci a také Maďaři vybudovali mohutnou obranu. Československé jednotky obsadily už 1. února bez větších ztrát Žiar a Podtureň a 3. února Smrečany severně od Liptovského Mikuláše. Ale Němci se v žádném případě nevzdávali (na rozdíl od Maďarů, jejichž bojová morálka upadala a postupně byli v předních liniích nahrazováni německými vojáky) a podnikali cílené protiútoky s dovedným využitím paleb dělostřelectva řízených s předem vybudovaných pozorovatelen. Ve dnech 2. – 4. února československé jednotky zaznamenávají v Žiaru a Podturni také první větší ztráty, včetně 11 padlých. Mezi těžce zraněnými byl i velitel 3. pěší brigády generál Karel Klapálek, který se poté šest týdnů léčil v nemocnici ve Vyšných Hágách.
Do začátku března probíhaly tvrdé poziční boje, v nichž ani jedna strana nedosáhla významných úspěchů. Dne 3. března československé jednotky zahájily překvapivý útok bez dělostřelecké podpory, ale podařilo se jim dobýt pouze obec Bobrovec a Trstené. Německé posily v následujících dnech ovšem opět zatlačily Čechoslováky do Smrečan, o které se neustále sváděly tuhé boje. Ve dnech 11. února až 3. dubna padlo a zemřelo ve Smrečanech 113 československých vojáků.
Naproti tomu sovětským jednotkám se podařilo z jihovýchodu obsadit velkou část města Liptovský Mikuláš včetně nádraží. K 10. březnu mělo dojít k vystřídání těchto jednotek československými, ale Sověti se stáhli, aniž by dobyté úseky řádně předali. Nastalého chaosu německé velení využilo k opětovnému obsazení města. Další ofenzívu k osvobození města zahájil čs. armádní sbor 30. března. Po tuhých bojích bylo město v součinnosti se sovětskými jednotkami vyčištěno od nepřátel až 4. dubna 1945.
Českoslovenští vojáci padlí v bojích u Liptovského Mikuláše byli pohřbeni pod vrcholem Háj Nicovo. Od roku 1950 zde byl budován monumentální památník, který byl slavnostně odhalen v květnu 1961. V lednu 1985 byl na tomto vojenském hřbitově pohřben i dlouholetý normalizační ministr národní obrany Martin Dzúr, který se bohů u Liptovského Mikuláše rovněž účastnil.
V roce 2021 byly v rámci rekonstrukce z pohřebiště odstraněny kamenné obrubníky vymezující jednotlivá hrobová místa.
V Centrální evidenci válečných hrobů MO ČR v současnosti evidujeme 541 padlých a zemřelých hrdinů pohřbených v jednotlivých válečných hrobech.
Odkaz na Centrální evidenci válečných hrobů:
https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-lokality?id=a2544d02-5e30-4fe4-82e5-3148345b0048