Válečný hrob ve Fort Ševčenko

Válečný hrob ve Fort Ševčenko

Na hřbitově ve Fort Ševčenko (dříve Fort Alexandrovsk) u Kaspického moře byli pohřbíváni zajatci z první světové války. Zajatecký tábor, do kterého byli odesíláni zajatci za trest, většinou kvůli pokusu o útěk z jiného tábora, vznikl v bývalé trestanecké kolonii. Hřbitov se nachází na silnici při příjezdu do města, kromě rakouských, polských a maďarských zajatců zde byli pohřbíváni i vojáci pocházející z českých zemí. V Centrální evidenci válečných hrobů evidujeme čtyři jména.

Válečný hrob tvoří kamenný obelisk složený z podesty, soklu, podstavce, římsy a komolého jehlanu na vrchu zakončenému jehlanovou špicí. Kolem kamenného obelisku je položena kamenná dlažba ve dvou výškových vrstvách. Vrchní vrstva dlaždic je vyskládaná do rovnoramenného kříže. Na obelisku jsou nápisy ÖST-UNG SOLDATEN 1915 a VON EUREN KAMERADEN.

Před několika lety plánoval Rakouský černý kříž komplexní rekonstrukci stávajícího válečného hrobu. Nakonec k ní ale nedošlo. Současný stav vyžaduje opravu, o čemž jsme jednali také s regionální vládou v Aktau. Ta náš úmysl podpořila.  Odbor pro válečné veterány a válečné hroby Ministerstva obrany ČR si nechal vypracovat stavebně-technický záměr na opravu válečného hrobu. Oprava by měla proběhnout v roce 2025 a její součástí bude přidání desky se jmény čtyř vojáků pocházejících z českých zemí.

Válečný hrob ve Fort Ševčenko, Kazachstán

Válečný hrob ve Fort Ševčenko, Kazachstán
Zdroj: vlastní

Celkový pohled na válečný hrob na hřbitově ve Fort Ševčenko

Celkový pohled na válečný hrob na  hřbitově ve Fort Ševčenko
Zdroj: vlastní

Pomník obětem I. světové války v Hlinné

Nově opravený pomník obětem první světové války v obci Hlinná připomíná padlé vojáky z řad českých Němců. Pomník, postavený v roce 1920, prošel v roce 2023 renovací, která zachovala jeho historický vzhled a zároveň zabránila dalšímu poškození. Restaurování zahrnovalo očištění, doplnění chybějících částí a úpravy okolí. Celkové náklady na restaurování dosáhly částky 115 210 Kč.

Pomník americkým letcům u obce Zdíky na Kaplicku

U silničního tahu do Rakouska u Zdíků na Kaplicku připomíná pomník americké letce zavražděné 9. prosince 1944. Jejich bombardér B-17G, poškozený německou palbou, nouzově přistál u Šibeničního vrchu. Z desetičlenné posádky se pět členů zachránilo seskokem, zbylí byli po zadržení představiteli místní policie a NSDAP zavražděni. Těla byla po válce exhumována a převezena na vojenský hřbitov ve Francii. Velitel policie a oblastní vedoucí NSDAP byli potrestáni, ale starosta Svatého Kamene, který zastřelil jednoho z letců během zadržování, zmizel beze stopy.

Slavnostní přísaha Československého armádního sboru v Padově a Československý vojenský hřbitov Solbiate Olona

Náměstí Prato della Valle v Padově hostilo 8. prosince 1918 přísahu Československého armádního sboru. Za přítomnosti italského krále a zástupců Československa přísahalo 21 000 legionářů. O dva dny dříve přísahali s menší pompou první příslušníci Čs. domobrany v Itálii, vznikající po skončení války z válečných zajatců. Domobranou prošlo přes 62 000 mužů a 624 z nich zemřelo. Většina z nich byla v letech 1927-1964 pohřbena na hřbitově v Solbiate Olona. Dnes jsou jejich ostatky uloženy na rakousko-uherském válečném hřbitově v obci Citadella.