Rozdrojovice

Detailní pohled na část památníku po renovaci.

Na návsi obce Rozdrojovice ležící v blízkosti brněnské přehrady se nachází jedna z dominant obce – památník připomínající oběti obou světových válek. Jde o stylizovanou stélu zhotovenou z pískovce, která je ve spodní části výtvarně pojednána několika římsami. Na vrcholu je ozdobena státním znakem. Povrch stély je pak netradičně opracován hrubými kamenickými záseky (tzv. špicováním). Do čela stély jsou dále vsazeny dvě světlé mramorové desky, z nichž horní obsahuje jména místních občanů, kteří padli během světových válek. Spodní deska pak připomíná, že památník byl vztyčen za přispění občanů a místních spolků v roce 1922.

Památník byl od doby svého vzniku dlouhodobě vystaven atmosférickým vlivům. Byl znečištěn prachem a lokálně také skvrnami od mechu a lišejníků. Nejproblematičtější byla základna památníku, do níž vnikala vlhkost, a byla v minulosti poškozena haváriemi automobilů. Památník byl v minulosti neodborně vyspravován. Chybějící hmota byla nahrazena cementovými výplněmi a zcela nevhodně byl celý památník natřen fasádní neprodyšnou barvou, která zhoršila problémy se vzlínající zemní vlhkostí, čímž došlo k zasolování pomníku.

Vlastník památníku, obec Rozdrojovice, se rozhodla památník zrenovovat. Využila přitom možnost čerpat část prostředků na jeho obnovu z programu ISPROFIN – Zachování a obnova historických hodnot I, jejímž poskytovatelem je Ministerstvo obrany. Celkové náklady na vlastní renovaci, jež proběhla v roce 2023, činily 399 300 Kč, přičemž Ministerstvo obrany přispělo částkou 319 440 Kč z výše uvedeného programu.

Jiří Řezníček

Odkaz na pomník v Evidenci válečných hrobů zde: https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE6209-14086

Summary:

In the village of Rozdrojovice near the Brno reservoir, a memorial commemorating the victims of both World Wars stands as a prominent landmark. This sandstone stele features decorative cornices and a national emblem at the top. The surface of the stele is then unconventionally worked with rough stone interference (pointing). Two marble plaques are embedded in the front, with the upper one listing local residents who perished during the wars, and the lower plaque commemorating the monument’s erection in 1922 with contributions from citizens and local associations. Over time, the monument suffered damage from weather, particularly moisture seeping into the base, which was also damaged by car accidents. Earlier, improper repairs were made, including the use of cement fillings and a non-breathable facade paint, worsening issues with rising damp and salt accumulation. In 2023, the village of Rozdrojovice decided to renovate the memorial, securing funds from the program ISPROFIN – Zachování a obnova historických hodnot I (Preservation and restoration of historical values I) provided by the Ministry of Defense. The total renovation cost was 399,300 CZK, with the Ministry contributing 319,440 CZK from the preservation and restoration program.

Pohled na památník před renovací.

Pohled na památník před renovací.
Zdroj: CEVH

Celkový pohled na památník po renovaci.

Celkový pohled na památník po renovaci.
Foto: Jana Blažková

Detailní pohled na část památníku po renovaci.

Detailní pohled na část památníku po renovaci.
Foto: Jana Blažková

Letec - stíhací pilot generálmajor„in memoriam“ Otto Smik

Před 80 lety, 28. listopadu 1944, hrdinně padl generálmajor „in memoriam“ Otto Smik, který v době druhé světové války působil v RAF a díky mimořádným úspěchům své služby je považován za letecké eso. Při útoku na železniční stanici v Zwolle v Nizozemsku jeho letadlo těžce poškodila místní protiletecká obrana. Při přistávacím manévru Smik havaroval a na místě zemřel. Dnes se jeho ostatky nachází v hrobě na bratislavském hřbitově Slávičie údolie.

Památník Mohyla míru

Na Prateckém kopci u obce Prace stojí Mohyla míru, první mírový památník v Evropě. Připomíná bitvu u Slavkova (2. prosince 1805), kde francouzská armáda pod velením císaře Napoleona I. Bonaparta porazila spojená vojska Rakouska a Ruska pod vedením císařů Františka I. a Alexandra I. Iniciátorem stavby byl kněz prof. Alois Slovák, který propagoval myšlenku uctění padlých. Soutěž na památník vyhrál architekt Josef Fanta a stavba proběhla v letech 1909–1912. Mohyla v secesním stylu s kostnicí a kaplí ztělesňuje hlubokou úctu k obětem slavkovské bitvy.

Hroby čs. povstalců a maďarských vojáků na hřbitově Zlatá Koruna

Poblíž vltavského jezu Zlatá Koruna leží hřbitov stejnojmenné obce, kde jsou pohřbeny oběti květnového povstání 1945. Českoslovenští odbojáři a maďarští vojáci, kteří se k nim přidali. Dne 5. května 1945 vypuklo povstání, během nějž Maďaři pomáhali bránit most v Rájově proti jednotkám SS, které vedly trestnou výpravu. Přes jejich odpor Němci uspěli, využívajíce rukojmí. Padlo 5 Maďarů a 7 Čechů, následovaly popravy v Rájově. Těla maďarských honvédů byla po válce exhumována.