Pomník v Loučeni

Pomník v Loučeni

Zavítejte spolu s námi do parku v Loučeni, kde místní pomník připomínající památku padlých z obou světových válečných konfliktů prošel nedávnou renovací. Teď se těší na své návštěvníky s novým leskem a doplněným seznamem obětí. 

Dominantou parku v městyse Loučeň je zajímavý pomník ze žlutého pískovce, postavený na trojúhelníkové základně, s květináčem v každém rohu. Objekt pomníku se dělí na dvě poloviny symbolizující první a druhou světovou válku. Zeď, na níž se nacházejí desky se jmény padlých, ve spodní části sahá jen do poloviny celkové výšky. Nade zdí se jmény obětí světových válek spatříme dva kovové výplety zobrazující ostnatý drát se symbolem dvouhlavého orla pro první světovou válku a polámaného hákového kříže a symbolu SS pro druhou světovou válku. Oba výplety ve středu odděluje sloup, zakončený korunami, a to vavřínovou na straně první a trnovou na straně druhé světové války. Vrchol sloupu zdobí malý státní znak se lvem. Na korunní římse se nacházejí letopočty 1914-1918 a 1938-1945. V pomníku je uložen popel neznámého vězně z Osvětimi. Památník spolu se znakem lva dosahuje výšky téměř pěti metrů a šířky 6 metrů.

Pomník slavnostně odhalený v roce 1945 – dle návrhu architekta Ladislava Kozáka zhotovil J. Pour, kamenoprůmysl Ostroměř a státní průmyslová škole v Hradci Králové. 

V roce 2022 provedl městys Loučeň opravu pomníku, při níž na pomník doplnil chybějící jména obětí, pomník prošel očistou, domodelováním se doplnily chybějící části  a závěrečným biocidním ošetřením.

Celkové náklady na oba válečné hroby se vyšplhaly na částku 280 248 Kč. Ministerstvo obrany se na realizaci oprav podílelo finanční dotací ve výši 220 326 Kč.

Odkaz na pomník v Evidenci válečných hrobů:

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE2118-3223

Stav pomníku před opravou

Stav pomníku před opravou
Zdroj: CEVH.

Pomník v plném lesku po renovaci

Pomník v plném lesku po renovaci
Zdroj: CEVH.

Letec - stíhací pilot generálmajor„in memoriam“ Otto Smik

Před 80 lety, 28. listopadu 1944, hrdinně padl generálmajor „in memoriam“ Otto Smik, který v době druhé světové války působil v RAF a díky mimořádným úspěchům své služby je považován za letecké eso. Při útoku na železniční stanici v Zwolle v Nizozemsku jeho letadlo těžce poškodila místní protiletecká obrana. Při přistávacím manévru Smik havaroval a na místě zemřel. Dnes se jeho ostatky nachází v hrobě na bratislavském hřbitově Slávičie údolie.

Památník Mohyla míru

Na Prateckém kopci u obce Prace stojí Mohyla míru, první mírový památník v Evropě. Připomíná bitvu u Slavkova (2. prosince 1805), kde francouzská armáda pod velením císaře Napoleona I. Bonaparta porazila spojená vojska Rakouska a Ruska pod vedením císařů Františka I. a Alexandra I. Iniciátorem stavby byl kněz prof. Alois Slovák, který propagoval myšlenku uctění padlých. Soutěž na památník vyhrál architekt Josef Fanta a stavba proběhla v letech 1909–1912. Mohyla v secesním stylu s kostnicí a kaplí ztělesňuje hlubokou úctu k obětem slavkovské bitvy.

Hroby čs. povstalců a maďarských vojáků na hřbitově Zlatá Koruna

Poblíž vltavského jezu Zlatá Koruna leží hřbitov stejnojmenné obce, kde jsou pohřbeny oběti květnového povstání 1945. Českoslovenští odbojáři a maďarští vojáci, kteří se k nim přidali. Dne 5. května 1945 vypuklo povstání, během nějž Maďaři pomáhali bránit most v Rájově proti jednotkám SS, které vedly trestnou výpravu. Přes jejich odpor Němci uspěli, využívajíce rukojmí. Padlo 5 Maďarů a 7 Čechů, následovaly popravy v Rájově. Těla maďarských honvédů byla po válce exhumována.