Pomník padlých za Francii v zahraničních operacích

Pomník padlých za Francii v zahraničních operacích

Vítejte v zahradě Eugénie-Djendi, jenž se nalézá v parku André-Citroën v Paříži. Pomník padlých za Francii v zahraničních operacích (OPEX) se nachází právě zde. Toto impozantní sousoší spolu se zdí s jmény vojáků navrhl a vytvořil sochař Stéphan Vigny společně se svým týmem. Pomník slavnostně odhalil prezident Emmanuel Macron u příležitosti oslav Dne veteránů 11. listopadu 2019. Toto pietní místo slouží pro vzpomínání na vojáky, kteří obětovali své životy ve službě Francii od roku 1963, symbolizuje jejich statečnost a obětavost a stává se tak nedílnou součástí historie francouzských ozbrojených sil mimo státní hranice.

Od počátku 60. let do konce 80. let minulého století operace francouzských ozbrojených sil v zahraničí charakterizovalo nasazení omezeného počtu vojáků na vymezené období a zpravidla se odehrávaly na africkém kontinentu a v Libanonu. Nicméně příchod 90. let přinesl dramatickou změnu. S pádem Berlínské zdi a rozpadem Sovětského svazu se mapa světové politiky proměnila a s tím i role francouzských ozbrojených sil v mezinárodních konfliktech. Operace v zahraničí – neboli OPEX – se staly rozsáhlejšími a komplexnějšími díky nasazení většího počtu vojáků a dlouhodobějšího trvání, přičemž intervence probíhaly buď na základě národního mandátu nebo jako součást mezinárodních koalic, zahrnující například válku v Perském zálivu, konflikty na území bývalé Jugoslávie či později nasazení v Afghánistánu. Tuto změnu podpořil především proces profesionalizace francouzských ozbrojených sil od roku 1995, což přineslo vznik a ustálení OPEX jako běžné formy zahraniční vojenské intervence.

Pokud vás naše dnešní téma zaujalo, doporučujeme web sérii, kterou naleznete například na kanále YouTube. Odkazy najdete zde: https://www.cheminsdememoire.gouv.fr/fr/webserie-monument-aux-morts-pour-la-france-en-operations-exterieures-opex-la-genese-du-projet

Pomník padlých za Francii v zahraničních operacích

Letec - stíhací pilot generálmajor„in memoriam“ Otto Smik

Před 80 lety, 28. listopadu 1944, hrdinně padl generálmajor „in memoriam“ Otto Smik, který v době druhé světové války působil v RAF a díky mimořádným úspěchům své služby je považován za letecké eso. Při útoku na železniční stanici v Zwolle v Nizozemsku jeho letadlo těžce poškodila místní protiletecká obrana. Při přistávacím manévru Smik havaroval a na místě zemřel. Dnes se jeho ostatky nachází v hrobě na bratislavském hřbitově Slávičie údolie.

Památník Mohyla míru

Na Prateckém kopci u obce Prace stojí Mohyla míru, první mírový památník v Evropě. Připomíná bitvu u Slavkova (2. prosince 1805), kde francouzská armáda pod velením císaře Napoleona I. Bonaparta porazila spojená vojska Rakouska a Ruska pod vedením císařů Františka I. a Alexandra I. Iniciátorem stavby byl kněz prof. Alois Slovák, který propagoval myšlenku uctění padlých. Soutěž na památník vyhrál architekt Josef Fanta a stavba proběhla v letech 1909–1912. Mohyla v secesním stylu s kostnicí a kaplí ztělesňuje hlubokou úctu k obětem slavkovské bitvy.

Hroby čs. povstalců a maďarských vojáků na hřbitově Zlatá Koruna

Poblíž vltavského jezu Zlatá Koruna leží hřbitov stejnojmenné obce, kde jsou pohřbeny oběti květnového povstání 1945. Českoslovenští odbojáři a maďarští vojáci, kteří se k nim přidali. Dne 5. května 1945 vypuklo povstání, během nějž Maďaři pomáhali bránit most v Rájově proti jednotkám SS, které vedly trestnou výpravu. Přes jejich odpor Němci uspěli, využívajíce rukojmí. Padlo 5 Maďarů a 7 Čechů, následovaly popravy v Rájově. Těla maďarských honvédů byla po válce exhumována.