Pomník Nemile

Pomník Nemile po opravě

V obci Nemile, nedaleko Zábřehu, se nacházejí dva válečné hroby. Pomník věnovaný památce 16 občanů obcí Nemile a Filipov, padlých v první světové válce, stojí vedle kapličky Narození Panny Marie. Hrob s ostatky 7 neznámých vězňů, kteří zemřeli při železničním transportu, a jejichž těla byla z vlaku vyložena v katastru obce, se nalézá na místním hřbitově.

Pomník má tvar mohyly. Na vrcholu pomníku postaveného z lomových kamenů trůní kříž s kovovým reliéfem hlavy Krista a v čele pomníku je žulová pamětní deska se jmény padlých. Z lomového kamene byl zhotoven i náhrobek se soškou sedícího dítěte (anděla) na jeho vrcholu. Náhrobek stojí u hrobu neznámých vězňů na hřbitově. Hrob samotný zakrývaly obdélníkové desky z teraca.

Oba válečné hroby poznamenalo působení povětrnostních vlivů. Zejména teracové desky byly v havarijním stavu a kolem prohnutých desek do hrobu zatékalo.

Obec Nemile provedla v roce 2022 opravu obou válečných hrobů. Pomník a náhrobek u hrobu očistila a odpadlé části spárování doplnila. Dále obnovila písmo na nápisových deskách a zrestaurovala i sošku. Teracové desky nahradila kopiemi ze žuly. 

Celkové náklady na opravu obou válečných hrobů byly původně vyčísleny na 236 6475 Kč. Skutečné náklady se nakonec vyšplhaly na 334 262 Kč. Ministerstvo obrany se na nákladech podílelo finanční dotací ve výši 189 317 Kč.

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE7113-20938

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE7113-36409

Letec - stíhací pilot generálmajor„in memoriam“ Otto Smik

Před 80 lety, 28. listopadu 1944, hrdinně padl generálmajor „in memoriam“ Otto Smik, který v době druhé světové války působil v RAF a díky mimořádným úspěchům své služby je považován za letecké eso. Při útoku na železniční stanici v Zwolle v Nizozemsku jeho letadlo těžce poškodila místní protiletecká obrana. Při přistávacím manévru Smik havaroval a na místě zemřel. Dnes se jeho ostatky nachází v hrobě na bratislavském hřbitově Slávičie údolie.

Památník Mohyla míru

Na Prateckém kopci u obce Prace stojí Mohyla míru, první mírový památník v Evropě. Připomíná bitvu u Slavkova (2. prosince 1805), kde francouzská armáda pod velením císaře Napoleona I. Bonaparta porazila spojená vojska Rakouska a Ruska pod vedením císařů Františka I. a Alexandra I. Iniciátorem stavby byl kněz prof. Alois Slovák, který propagoval myšlenku uctění padlých. Soutěž na památník vyhrál architekt Josef Fanta a stavba proběhla v letech 1909–1912. Mohyla v secesním stylu s kostnicí a kaplí ztělesňuje hlubokou úctu k obětem slavkovské bitvy.

Hroby čs. povstalců a maďarských vojáků na hřbitově Zlatá Koruna

Poblíž vltavského jezu Zlatá Koruna leží hřbitov stejnojmenné obce, kde jsou pohřbeny oběti květnového povstání 1945. Českoslovenští odbojáři a maďarští vojáci, kteří se k nim přidali. Dne 5. května 1945 vypuklo povstání, během nějž Maďaři pomáhali bránit most v Rájově proti jednotkám SS, které vedly trestnou výpravu. Přes jejich odpor Němci uspěli, využívajíce rukojmí. Padlo 5 Maďarů a 7 Čechů, následovaly popravy v Rájově. Těla maďarských honvédů byla po válce exhumována.