Památník padlým vojínům z Jiráskova kraje

Pohled

U Jiráskovy chaty nedaleko Dobrošova, známého dělostřeleckou tvrzí budovanou na obranu republiky koncem 30. let 20. století, stojí památník padlým vojínům z první a druhé světové války. Jedná se o poměrně mohutný pískovcový obelisk postavený na kamenné základně s nápisem „PADLÝM VOJÍNŮM VE SVĚTOVÉ VÁLCE Z JIRÁSKOVA KRAJE“ a doplněný v horní části letopočty 1914–1919 a 1939–1945 a státním znakem. Okolo obelisku jsou rozmístěny kameny, mezi nimi i s nápisy názvů spolků a sdružení, které se podílely na vzniku památníku.

Památník od doby svého vzniku postupně podléhal zubu času a byl znečištěn mechem a řasou. Nejvíce dožilá byla kruhová zídka s místy vypadanými spárami mezi jednotlivými kameny, z níž vyrůstala vegetace.

Majitel památníku, nedaleké město Náchod, se jej proto rozhodlo zrenovovat. Využilo přitom možnost získat na její opravu dotaci od Ministerstva obrany z programu ISPROFIN - Zachování a obnova historických hodnot I. Vlastní renovace proběhla na podzim 2023 a stála 220 764 Kč. Ministerstvo obrany přispělo částkou 176 611 Kč.

 

Odkaz na pomník v Evidenci válečných hrobů zde:

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE5209-4565&hid=7&hin=1.%20sv%c4%9btov%c3%a1%20v%c3%a1lka&mt=N%c3%a1chod&st=0&

Summary:

The Memorial to Fallen Soldiers from Jirásek's Region, located near Jirásek's Lodge close to Dobrošov, is a significant sandstone obelisk dedicated to World War I and World War II casualties. Erected on a stone base, the memorial features an inscription reading "TO THE FALLEN SOLDIERS OF THE WORLD WARS FROM JIRÁSEK'S REGION" along with the years 1914–1919 and 1939–1945 and the national emblem. Over time, the memorial suffered from weathering, with significant deterioration of the surrounding stone wall and growth of vegetation. The nearby city of Náchod undertook its renovation, utilizing a grant from the Ministry of Defence's ISPROFIN program for the preservation of historical values. The renovation, completed in fall 2023 at a cost of 220,764 CZK, received 176,611 CZK in funding from the Ministry.

Pohled na památník padlým z Jiráskova kraje zářící novotou

Pohled na památník padlým z Jiráskova kraje zářící novotou
Foto: Wita Wedowniczek

Památník ve stavu před renovací

Památník ve stavu před renovací
Foto: Radim Schimmer

Detailní pohled na část pískovcového obelisku před renovací

Detailní pohled na část pískovcového obelisku před renovací
Foto: Jaroslav Pohůnek

Jeden z kamenů rozmístěných kolem obelisku s uvedeným dárcem

Jeden z kamenů rozmístěných kolem obelisku s uvedeným dárcem
Foto: Milan Cvejn

Letec - stíhací pilot generálmajor„in memoriam“ Otto Smik

Před 80 lety, 28. listopadu 1944, hrdinně padl generálmajor „in memoriam“ Otto Smik, který v době druhé světové války působil v RAF a díky mimořádným úspěchům své služby je považován za letecké eso. Při útoku na železniční stanici v Zwolle v Nizozemsku jeho letadlo těžce poškodila místní protiletecká obrana. Při přistávacím manévru Smik havaroval a na místě zemřel. Dnes se jeho ostatky nachází v hrobě na bratislavském hřbitově Slávičie údolie.

Památník Mohyla míru

Na Prateckém kopci u obce Prace stojí Mohyla míru, první mírový památník v Evropě. Připomíná bitvu u Slavkova (2. prosince 1805), kde francouzská armáda pod velením císaře Napoleona I. Bonaparta porazila spojená vojska Rakouska a Ruska pod vedením císařů Františka I. a Alexandra I. Iniciátorem stavby byl kněz prof. Alois Slovák, který propagoval myšlenku uctění padlých. Soutěž na památník vyhrál architekt Josef Fanta a stavba proběhla v letech 1909–1912. Mohyla v secesním stylu s kostnicí a kaplí ztělesňuje hlubokou úctu k obětem slavkovské bitvy.

Hroby čs. povstalců a maďarských vojáků na hřbitově Zlatá Koruna

Poblíž vltavského jezu Zlatá Koruna leží hřbitov stejnojmenné obce, kde jsou pohřbeny oběti květnového povstání 1945. Českoslovenští odbojáři a maďarští vojáci, kteří se k nim přidali. Dne 5. května 1945 vypuklo povstání, během nějž Maďaři pomáhali bránit most v Rájově proti jednotkám SS, které vedly trestnou výpravu. Přes jejich odpor Němci uspěli, využívajíce rukojmí. Padlo 5 Maďarů a 7 Čechů, následovaly popravy v Rájově. Těla maďarských honvédů byla po válce exhumována.