Památník obětem I. a II. světové války v obci Horní Dehtov

foto

U hřbitova obce Horní Dehtov se nalézá pomník obětem I. a II. světové války. Byl zhotoven z pískovce v roce 1933 podle návrhu sochaře Aloise Pátého ze Dvora Králové a sestává ze tří dílů - horního jehlanu s nápisovou deskou se jmény padlých z I. světové války z černé žuly, středního a spodního soklu. Pomník ohraničují čtyři sloupky spojené kovaným ozdobným řetězem. Po druhé světové válce došlo k přisekání jmen obětí tohoto konfliktu na dvoustupňový sokl.

Pomník byl restaurováno v roce 2012, ale poškodila jej vichřice v červenci 2021, kdy na něj spadl strom. Došlo k narušení stability horního a středového dílce pomníku a jejich vzájemného vychýlení. Také došlo k poškození pískovcových dílců odpadnutím části pískovce na horním a středovém dílci. Nápisová deska z černé žuly sice nebyla poškozena, ale dostala se při pádu stromu do špatné pozice mimo své správné umístnění.

Jelikož hrozilo, že by mohlo časem dojít k pádu pomníku z důvodu narušené stability, přistoupil majitel pomníku, obec Třebihošť, k opravě. Tu provedla firma Kamenictví Veverka. Pomník byl pomocí těžké techniky kompletně rozebrán, mechanicky očištěn od mechů a ostatních organických látek, vytmelen, ošetřen hydrofobizací proti působení vlhkosti a znovu sestaven.

Celkové náklady činily 98 030 Kč, přičemž Ministerstvo obrany přispělo částkou 68 030 Kč z programu ISPROFIN č. 107 290 „Zachování a obnova historických hodnot I“.

 

Odkaz na pomník v Evidenci válečných hrobů zde:

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE5203-3551

 

Summary

In the village of Horní Dehtov there has been a sandstone monument to the victims of the First and Second World War since 1933. In 2021, a fallen tree disturbed its stability and damaged the sandstone parts. Last year the monument was completely repaired. The memorial was dismantled, cleaned, treated for moisture and reassembled. The restoration of the monument was financed by the municipality of Třebihošt' and the Ministry of Defence.

Pohled na restaurovaný pomník.

Pohled na restaurovaný pomník.
Foto: Jaroslav Houfek

Pohled na pomník zavalený stromem.

Pohled na pomník zavalený stromem.
Foto: CEVH

Pohled na pomník poškozený pádem stromu. Všimněte si vychýlení mezi spodními sokly.

Pohled na pomník poškozený pádem stromu. Všimněte si vychýlení mezi spodními sokly.
Foto: Jaroslav Houfek

Letec - stíhací pilot generálmajor„in memoriam“ Otto Smik

Před 80 lety, 28. listopadu 1944, hrdinně padl generálmajor „in memoriam“ Otto Smik, který v době druhé světové války působil v RAF a díky mimořádným úspěchům své služby je považován za letecké eso. Při útoku na železniční stanici v Zwolle v Nizozemsku jeho letadlo těžce poškodila místní protiletecká obrana. Při přistávacím manévru Smik havaroval a na místě zemřel. Dnes se jeho ostatky nachází v hrobě na bratislavském hřbitově Slávičie údolie.

Památník Mohyla míru

Na Prateckém kopci u obce Prace stojí Mohyla míru, první mírový památník v Evropě. Připomíná bitvu u Slavkova (2. prosince 1805), kde francouzská armáda pod velením císaře Napoleona I. Bonaparta porazila spojená vojska Rakouska a Ruska pod vedením císařů Františka I. a Alexandra I. Iniciátorem stavby byl kněz prof. Alois Slovák, který propagoval myšlenku uctění padlých. Soutěž na památník vyhrál architekt Josef Fanta a stavba proběhla v letech 1909–1912. Mohyla v secesním stylu s kostnicí a kaplí ztělesňuje hlubokou úctu k obětem slavkovské bitvy.

Hroby čs. povstalců a maďarských vojáků na hřbitově Zlatá Koruna

Poblíž vltavského jezu Zlatá Koruna leží hřbitov stejnojmenné obce, kde jsou pohřbeny oběti květnového povstání 1945. Českoslovenští odbojáři a maďarští vojáci, kteří se k nim přidali. Dne 5. května 1945 vypuklo povstání, během nějž Maďaři pomáhali bránit most v Rájově proti jednotkám SS, které vedly trestnou výpravu. Přes jejich odpor Němci uspěli, využívajíce rukojmí. Padlo 5 Maďarů a 7 Čechů, následovaly popravy v Rájově. Těla maďarských honvédů byla po válce exhumována.