OUT DISTANCE A ZINC
Dnes si připomínáme v souvislosti s jejich plánovaným vysazením na území Protektorátu Čechy a Morava dva paradesantní výsadky vyslané Ministerstvem národní obrany exilové československé vlády v Londýně.
V noci z 27. na 28. března 1942 byla vysazena u Ořechova v blízkosti Telče tříčlenná paraskupina Out Distance, kterou tvořili npor. Adolf Opálka, rtn. Karel Čurda a des. asp. Ivan Kolařík. Vlastní událost připomíná pietní místo, na kterém je umístěn hrubě opracovaný kámen s žulovou černou deskou s textem. Zmíněná skupina byla vyslána na území protektorátu se sabotážním posláním, neboť měla provést rozsáhlou akci na michelské plynárně v Praze. Mimo tohoto úkolu měla tato trojice parašutistů dopravit do Čech náhradní radiostanici a telegrafní klíč pro skupinu Silver A. S její aktivní účastí se počítalo i při navádění britského letectva na předem vybrané cíle. Provádění úkolů provázely komplikace a bohužel se je nepodařilo splnit. Zatímco Adolf Opálka a Ivan Kolařík prokázali ve své „podzemní“ činnosti obrovskou statečnost a morální kvality ve velmi těžkých situacích, Karel Čurda se stal konfidentem gestapa a provokatérem, který okupantům pomáhal při potlačování českého odboje.
Na palubě stejného letounu byla společně se skupinou Out Distance přepravována i skupina Zinc, která byla vysazena u Gbel na Slovensku. Jejími členy byli npor. Oldřich Pechal, rtn. Arnošt Mikš, radista svob. Viliam Gerik. Pomník připomínající tuto událost je umístěn na sever od zmíněné obce u polní cesty. Úkolem výsadku Zinc bylo s pomocí radiostanice s krycím názvem Lída zpravodajsky pokrývat Moravu. Nepředvídatelné okolnosti bohužel neumožnily realizovat zmíněný úkol. Po přestřelce s četníky v bezvýchodné situaci spáchal A. Mikš sebevraždu. Gestapem zatčený O. Pechal byl popraven v koncentračním táboře v Mauthausenu. Na rozdíl od svých hrdinných kamarádů se na cestu spolupráce s okupanty vydal další člen skupiny Viliam Gerik, který byl využíván gestapem ke kompromitování svých známých účastníků národního boje za osvobození. Osudy jmenovaných parašutistů však byly mnohem složitější a šíře příspěvku neumožňuje vykreslit všechny okolnosti jejich ilegálního života. Nesmíme zapomenout, že jejich „skok do tmy“ byl i ohromným testem odvahy a charakteru, ve kterém uspěli jen ti stateční. Věnujme proto odvážným československým parašutistům alespoň tichou vzpomínku, nebo zapalme svíčku či položme květiny u pomníků v Ořechově a Gbelech.
Odkaz na pietní místo v Ořechově v kraji Vysočina v Evidenci válečných hrobů zde:
https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE6112-9672&mt=O%c5%99echov&st=0&