Osvobození Františkových Lázní a Chebu
Ve dnech 25. a 26. dubna si připomínáme 79. výročí osvobození Františkových Lázní a Chebu 3. armádou Spojených států amerických. Vůbec prvním místem předmnichovského Československa, kam vstoupili američtí vojáci, bylo dnešní město Hranice v Ašském výběžku. V kalendáři se psalo datum 18. dubna 1945. O dva dny později byla osvobozena Aš a záhy následovaly další obce ve směru na Františkovy Lázně, které se dočkaly osvobození 25. dubna 1945.
Zatímco v Ašském výběžku operovala 90. pěší divize, k Chebu postupovala 97. pěší divize od německého Schirdingu přes obec Wiess. Starobylé město bylo prohlášeno za pevnost, která měla být bráněna do posledního muže. Jeho obranu tvořila minová pole a záseky na silnici v linii Svatý Kříž - Wies - Starý Hrozňatov. Německý velitel města mjr. Geissler měl k dispozici silnou domobranu a kolem tisícovky vojáků. Dne 24. dubna 1945 zahájili Američané dělostřelecké ostřelování Chebu a částečně pronikli do jeho okrajových částí. Postupné dobývání města pokračovalo i druhý den. Boje na jednotlivých úsecích se odehrávaly i v noci. Dne 26. dubna 1945 po překonání zátarasů se průzkumný tank náhodně střetl s majorem Geisslerem, kterého dobyvatelé zastřelili. Po jeho smrti se obrana města začala pomalu hroutit. Chebský starosta pak v odpoledních hodinách podepsal v budově nemocnice kapitulaci. Město bylo osvobozeno. Nacisté se však s porážkou odmítali smířit a župní vedoucí Konrad Henlein se ještě o dva dny později pokusil s jednotkami SS o dobytí města. I přes silný útok byly jemu podřízené jednotky poraženy. Boje v okolí Chebu si vyžádaly si životy 71 amerických a 200 německých vojáků.
Záhy po konci války se i v této oblasti rozběhly přípravy pietních míst připomínajících válečné události nebo jejich oběti. Zajímavý osud měly dva pomníky osvoboditelům, jejichž historii si částečně přiblížíme. V červnu 1946 byl americkou stranou postaven nedaleko od Chebu u silnice zvané Ypsilonka desetimetrový pomník 1. pěší divizi, která od 29. dubna 1945 vystřídala v Chebu v plnění bojových úkolů dosavadní 97. pěší divizi. Na šestibokém jehlanu jsou uvedena jména všech 19 měst, kde 1. pěší divize bojovala, a jména amerických vojáků, kteří padli při osvobozování Evropy od února do května 1945. Na slavnostní odhalení 27. dubna 1947 přijeli českoslovenští ministři Jan Masaryk a gen. Ludvík Svoboda, účastnil se jej i velvyslanec USA Laurence Steinhardt. Po komunistickém převratu se někteří poslanci KSČ snažili tuto trvalou připomínku hrdinství amerických vojáků zlikvidovat, ale díky statutu diplomatické půdy nemohl být pomník v socialistické éře odstraněn. Stranické orgány se jej potom alespoň snažily zakrýt výsadbou rychle rostoucích tújí. Státní bezpečnost pak nechala k pomníku navézt velké hromady suti nebo písku, aby se na místo nedostala auta a motocykly. Každý návštěvník pietního místa byl komunistickou tajnou policií sledován. Po roce 1989 přešlo vlastnictví pozemku pod pomníkem na město Cheb, které zajistilo důstojnou úpravu jeho okolí.
Neméně zajímavá je i historie druhého pietního místa. Na paměť padlých vojáků byl v letech 1946-1947 postaven v chebských městských sadech pomník, který byl v 50. letech v době korejské války z ideologických důvodů odstraněn. Podle dobového vyjádření „se pomník amerických vojáků při stupňovaném třídním boji stal místem schůzek živlů, které tímto znevažují pravý význam pomníku“. Ve skutečnosti jen místní občané projevovali úctu tomuto pietnímu místu položením věnců a květin. Na stejném místě pak byla 17. července 1955 odhalena socha pohraničníka na dva metry vysokém podstavci. K obnově původního pomníku ve tvaru kvádru, na němž je umístěna tabulka se jmény padlých amerických vojáků při osvobozování města, došlo až ve svobodných časech v roce 1990.
Odkaz na pomník věnovaný památce amerických vojáků za osvobození Chebu v Karlovarském kraji v Centrální evidenci válečných hrobů zde:
https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE4102-10024&rgid=6&rgn=Karlovarsk%c3%bd&orid=105&orn=Cheb&mid=4875&min=Cheb&hid=4&hin=2.%20sv%c4%9btov%c3%a1%20v%c3%a1lka&chid=7&chin=Pietn%c3%ad%20m%c3%adsto%20-%20objekt&st=0&
Odkaz na pomník příslušníků americké armády - 1. pěší divize, který je umístěný v katastrálním území Dřenice u Chebu v Karlovarském kraji, v Centrální evidenci válečných hrobů zde:
https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE4102-10014&mt=cheb&srn=Vojtisek&st=0&
Pomník vojákům americké armády, kteří osvobodili Františkovy Lázně, není evidován v Centrální evidenci válečných hrobů, jelikož se nejedná o válečný hrob ve smyslu zákona č. 122/2004 Sb.