KALENDÁRIUM Stěpan Vajda

KALENDÁRIUM Stěpan Vajda

Stěpan Vajda se narodil 17. ledna 1922 v obci Dulovo na Podkarpatské Rusi. Po absolutoriu reálného gymnázia se rozhodl bojovat proti maďarskému útlaku a odešel do Sovětského svazu, kde jej odsoudili za ilegální přechod hranice na tři roky tvrdých prací v táboře ve Sverdlovské oblasti.
Po propuštění z tábora přijel do Buzuluku v únoru 1943, absolvoval zde důstojnickou školu, poté i tankové učiliště v Tambově. Jako mechanik-radista v tanku ŽIŽKA se účastnil bojů o Kyjev, Rudu a Bílou Cerekev. Během obrany osady Buzuvka pomáhal zničit nepřátelské tanky. Na jaře 1945 velel 4. tankové rotě během Ostravsko-opavské operace, kde se podílel na likvidaci obranných postavení i obrněných vozidel Wehrmachtu. 6. dubna 1945 byl zasažen nepřátelským odstřelovačem během bojů o Tworków v Polsku, když opouštěl svůj tank. Původně byl pohřben v Pogrzebien, ale jeho ostatky byly později převezeny do Ostravy.

Připomeňme si proto Stěpana Vajdu tichou vzpomínkou, zapálením svíčky či položením květiny u jeho hrobu v Komenského sadech v Ostravě, u jeho pomníku v polském Tworkówě, anebo u jeho busty v rodné obci Dulovo.

Prohlédněte si národní kulturní památku Památník Rudé armády v Komenského sadech v Ostravě, kde je v tomto mauzoleu uložena také urna S. Vajdy, odkaz zde:

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE8119-7968&fnin=St%c4%9bpan&srn=Vajda&st=0&

Pomník Stěpana Vajdy v Tworkówě  naleznete v Evidenci válečných hrobů zde:

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=POL-30354&coid=193&con=Polsko&lid=361&lim=Twork%c3%b3w&st=0&

KALENDÁRIUM Stěpan Vajda

KALENDÁRIUM Stěpan Vajda
Zdroj: hrob S. Vajdy - Spolek pro vojenská pietní místa

Letec - stíhací pilot generálmajor„in memoriam“ Otto Smik

Před 80 lety, 28. listopadu 1944, hrdinně padl generálmajor „in memoriam“ Otto Smik, který v době druhé světové války působil v RAF a díky mimořádným úspěchům své služby je považován za letecké eso. Při útoku na železniční stanici v Zwolle v Nizozemsku jeho letadlo těžce poškodila místní protiletecká obrana. Při přistávacím manévru Smik havaroval a na místě zemřel. Dnes se jeho ostatky nachází v hrobě na bratislavském hřbitově Slávičie údolie.

Památník Mohyla míru

Na Prateckém kopci u obce Prace stojí Mohyla míru, první mírový památník v Evropě. Připomíná bitvu u Slavkova (2. prosince 1805), kde francouzská armáda pod velením císaře Napoleona I. Bonaparta porazila spojená vojska Rakouska a Ruska pod vedením císařů Františka I. a Alexandra I. Iniciátorem stavby byl kněz prof. Alois Slovák, který propagoval myšlenku uctění padlých. Soutěž na památník vyhrál architekt Josef Fanta a stavba proběhla v letech 1909–1912. Mohyla v secesním stylu s kostnicí a kaplí ztělesňuje hlubokou úctu k obětem slavkovské bitvy.

Hroby čs. povstalců a maďarských vojáků na hřbitově Zlatá Koruna

Poblíž vltavského jezu Zlatá Koruna leží hřbitov stejnojmenné obce, kde jsou pohřbeny oběti květnového povstání 1945. Českoslovenští odbojáři a maďarští vojáci, kteří se k nim přidali. Dne 5. května 1945 vypuklo povstání, během nějž Maďaři pomáhali bránit most v Rájově proti jednotkám SS, které vedly trestnou výpravu. Přes jejich odpor Němci uspěli, využívajíce rukojmí. Padlo 5 Maďarů a 7 Čechů, následovaly popravy v Rájově. Těla maďarských honvédů byla po válce exhumována.