KALENDÁRIUM Oldřich Jambor
Oldřich Jambor pocházel z Tuřan u Brna, kde se narodil dne 3. května 1913 v dělnické rodině. Po absolvování základní vojenské služby se přihlásil k letectvu. Prodělal nezbytný výcvik a sloužil u útvaru v Piešťanech. Nacistická okupace Čech a Moravy jej přivedla k rozhodnutí odejít do exilu a bojovat za obnovení Československa. V červnu 1939 překročil hranice do Polska. Ve Francii vstoupil do cizinecké legie a odjel do Alžírska. Válečný konflikt umožnil vznik československých jednotek ve Francii, u nichž byl Jambor prezentován dne 2. října 1939 v Paříži. Záhy byl zařazen k letecké skupině a do výcviku na funkci bombardovacího pilota v Toulouse. Po porážce Francie se složitou cestou přes Afriku dostal do Velké Británie. Dne 25. července 1940 byl přijat do RAF a po přeškolení na letouny typu Wellington byl přidělen k 311. československé bombardovací peruti. Od července 1941 do ledna 1942 absolvoval 34 operačních letů jako 1. pilot (kapitán letounu). Několik měsíců poté strávil jako instruktor u 10. navigátorské školy v Dumfries.
Koncem května 1942 byl přidělen k 75. novozélandské bombardovací peruti, s níž se jako 2. pilot účastnil náletu tisícovky bombardérů na Kolín nad Rýnem v rámci operace Millenium. Jeho Wellington Mk.IA byl při zpáteční cestě v noci ze dne 30. na 31. května 1942 napaden německým nočním stíhačem a sestřelen. Bombardér se zřítil v Hessen-Allee v obci Klarenbeek v Nizozemsku. Pět členů posádky zahynulo. Pouze střelec Sgt. Waddington se zachránil. Oldřich Jambor je s ostatními kamarády pohřben na hřbitově v nizozemském Ugchelenu-Heidehofu. Jeho statečnost byla již za jeho života oceněna řadou britských i československých vyznamenání.
Připomeňme si Oldřicha Jambora tichou vzpomínkou, zapálením svíčky či položením květiny u jeho hrobu a pietních míst, které jej připomínají.
1. Odkaz na pietní místo v rodných Tuřanech v Jihomoravském kraji v Evidenci válečných hrobů:
https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE6203-54030&fnin=old%c5%99ich&srn=jambor&st=0&
2. Odkaz na pietní místo v Prostějově se jmény padlých letců sloužících za druhé světové války v RAF, mezi nimiž je uvedeno i jméno Oldřicha Jambora.
https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE7108-7523&fnin=old%c5%99ich&srn=jambor&st=0&
3. Odkaz na pomník věnovaný padlým čs. letcům ve druhé světové válce v Praze – Bubenči. Na mramorové desce po stranách je vyryto i jméno Oldřicha Jambora.
https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE0006-18911&fnin=old%c5%99ich&srn=jambor&st=0&
4. Odkaz na jeho hrob na hřbitově v Ugchelenu-Heidehofu v Nizozemsku v Evidenci válečných hrobů:
https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=NLD-776&fnin=old%c5%99ich&srn=jambor&st=0&