Hrob francouzského vojáka Jeana Henri de Valmonta

hrob

V zalesněném úpatí Chotovického vrchu jižně od Nového Boru najdeme nenápadný hrob mladého francouzského kaprála Jeana Henri de Valmonta, který zde byl pohřben poté, co byl zastřelen v šarvátce s rakouskými husary u nedalekého pihelského Červeného rybníka 20. srpna 1813.

Tato drobná šarvátka z období Napoleonských válek, jež měla pro de Valmonta tragickou dohru, se odehrála na pozadí událostí, kdy se Rakouské císařství přidalo k protifrancouzské (šesté) koalici Pruska, Ruska a Švédska a 10. srpna 1813 vyhlásilo Francii válku. Její tzv. Česká armáda se pod vedením Karla ze Schwarzenbergu spojila s pruskými a ruskými jednotkami v oblasti Poohří, odkud se hodlala přesunout do Saska, kde se mezitím utábořily Napoleonovy vojenské síly. Aby Napoleon zjistil situaci v Čechách a sílu zde soustředěné spojenecké armády, vyslal do severních Čech část svých jednotek, mezi nimi VIII. sbor generála Poniatowského. Ten překročil hranice u Frýdlantu 17. srpna 1813 a v několika dnech obsadil velkou část severních Čech. Během tohoto období docházelo k drobným bojům s rakouskými oddíly, které před francouzskou přesilou ustupovaly k Mělníku.

Tím se dostáváme i k šarvátce u Červeného rybníku u Pihelu, kde se střetli tři rakouští husaři s pěti nepřátelskými jezdci ze sboru generála Poniatowského, mezi nimi i de Valmontem. Podle dobových vzpomínek de Valmont kopím zranil rakouského husara bodnutím do ruky, ten ale stačil vystřelit a svého protivníka smrtelně zranil. Protože sloupský farář jej jako cizího nepřátelského vojáka nedovolil pochovat na hřbitově, pohřbili ho jeho spolubojovníci na úpatí Chotovického vrchu bez rakve a bez obřadu. Na jeho hrobě stál dlouhou dobu dřevěný kříž s obrázkem dvou bojujících jezdců, který se ale později rozpadl a hrob upadl téměř v zapomnění. Teprve v roce 1897 byl ze tří stran ohraničen kameny a na blízkém stromě byla 24. října 1897 slavnostně odhalena dřevěná pamětní tabulka s popisem dávné události. O květinovou výzdobu hrobu se pak až do své smrti staral zahradník z Chotovic. Při stoletém výročí události roku 1913 se u hrobu konala větší slavnost, ale později hrob opět zarostl. V 80. letech 20. století byl zašlý hrob znovu vyčištěn a označen. Od roku 2012 je opět opravený a přístupný.

Číslo válečného hrobu: CZE5106-38446

 

Odkaz do Evidence válečných hrobů - https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE5106-38446

 

Summary

Perilous Encounters on the Battlefield: At the base of Chotovický Hill near Nový Bor lies the modest grave of French corporal Jean Henri de Valmont, who was killed in a skirmish with Austrian hussars on August 20, 1813. This clash, part of the Napoleonic Wars, occurred as Austria joined the anti-French coalition and conflict intensified. De Valmont's grave, initially unceremonious and forgotten, was later marked with a memorial in 1897 and restored in the 1980s. Discover the dramatic history and legacy of this intriguing site.

Pohled na hrob francouzského vojáka Jeana Henri de Valmonta

Pohled na hrob francouzského vojáka Jeana Henri de Valmonta
Zdroj: Mapy.cz

Detailní pohled na náhrobní kámen na hrobu francouzského vojáka

Detailní pohled na náhrobní kámen na hrobu francouzského vojáka
Foto: Petr Tomášek

Směrová tabule k hrobu francouzského vojáka

Směrová tabule k hrobu francouzského vojáka
Foto: Petr Tomášek

Letec - stíhací pilot generálmajor„in memoriam“ Otto Smik

Před 80 lety, 28. listopadu 1944, hrdinně padl generálmajor „in memoriam“ Otto Smik, který v době druhé světové války působil v RAF a díky mimořádným úspěchům své služby je považován za letecké eso. Při útoku na železniční stanici v Zwolle v Nizozemsku jeho letadlo těžce poškodila místní protiletecká obrana. Při přistávacím manévru Smik havaroval a na místě zemřel. Dnes se jeho ostatky nachází v hrobě na bratislavském hřbitově Slávičie údolie.

Památník Mohyla míru

Na Prateckém kopci u obce Prace stojí Mohyla míru, první mírový památník v Evropě. Připomíná bitvu u Slavkova (2. prosince 1805), kde francouzská armáda pod velením císaře Napoleona I. Bonaparta porazila spojená vojska Rakouska a Ruska pod vedením císařů Františka I. a Alexandra I. Iniciátorem stavby byl kněz prof. Alois Slovák, který propagoval myšlenku uctění padlých. Soutěž na památník vyhrál architekt Josef Fanta a stavba proběhla v letech 1909–1912. Mohyla v secesním stylu s kostnicí a kaplí ztělesňuje hlubokou úctu k obětem slavkovské bitvy.

Hroby čs. povstalců a maďarských vojáků na hřbitově Zlatá Koruna

Poblíž vltavského jezu Zlatá Koruna leží hřbitov stejnojmenné obce, kde jsou pohřbeny oběti květnového povstání 1945. Českoslovenští odbojáři a maďarští vojáci, kteří se k nim přidali. Dne 5. května 1945 vypuklo povstání, během nějž Maďaři pomáhali bránit most v Rájově proti jednotkám SS, které vedly trestnou výpravu. Přes jejich odpor Němci uspěli, využívajíce rukojmí. Padlo 5 Maďarů a 7 Čechů, následovaly popravy v Rájově. Těla maďarských honvédů byla po válce exhumována.