Fotogalerie z kampaně #DěkujemeNezapomínáme

foto

Rádi bychom se ohlédli za naší kampaní #DěkujemeNezapomínáme a vyjádřili vám všem velké díky za aktivní zapojení. 

Kampaň probíhala na facebookovém profilu Válečné hroby – Ministerstvo obrany ČR, instagramovém profilu Váleční veteráni Ministerstvo obrany ČR a na síti X od 23. dubna do 8. května 2024. Díky vaší účasti se setkala s vřelým ohlasem! Vaše fotografie a příspěvky jsou důkazem, že památka našich hrdinů stále žije v našich srdcích a že si vážíme hodnot svobody a míru.

S radostí vám přinášíme slíbenou fotogalerii plnou úžasných fotografií, které jste nám zaslali nebo sdíleli na svých profilech a označili nás. Vidíme na nich tváře lidí z různých koutů naší republiky i ze zahraničí, od nejmladších po nejstarší. Velmi nás těší, že se k nám připojila i jednotlivá města a obce, které sdílely naši výzvu na svých webových stránkách a sociálních sítích. Pomyslnou třešničkou na dortu jsou fotografie z pietních aktů, jichž se někteří z vás zúčastnili.

Děkujeme vám za to, že jste se zapojili, a že jste s námi sdíleli své myšlenky. Ukázali jste nám, jak moc nám všem záleží na odkazu našich válečných hrdinů. Vaše podpora je pro nás nesmírně cenná a inspirující.

Děkujeme vám, že nezapomínáte.

#DekujemeNezapominame #oslavadnevitezstvi #valecnihrdinove #holdhrdinum #vzpominka #peceovalecnehroby #zachovaninasichhodnot #osvobozeni

Letec - stíhací pilot generálmajor„in memoriam“ Otto Smik

Před 80 lety, 28. listopadu 1944, hrdinně padl generálmajor „in memoriam“ Otto Smik, který v době druhé světové války působil v RAF a díky mimořádným úspěchům své služby je považován za letecké eso. Při útoku na železniční stanici v Zwolle v Nizozemsku jeho letadlo těžce poškodila místní protiletecká obrana. Při přistávacím manévru Smik havaroval a na místě zemřel. Dnes se jeho ostatky nachází v hrobě na bratislavském hřbitově Slávičie údolie.

Památník Mohyla míru

Na Prateckém kopci u obce Prace stojí Mohyla míru, první mírový památník v Evropě. Připomíná bitvu u Slavkova (2. prosince 1805), kde francouzská armáda pod velením císaře Napoleona I. Bonaparta porazila spojená vojska Rakouska a Ruska pod vedením císařů Františka I. a Alexandra I. Iniciátorem stavby byl kněz prof. Alois Slovák, který propagoval myšlenku uctění padlých. Soutěž na památník vyhrál architekt Josef Fanta a stavba proběhla v letech 1909–1912. Mohyla v secesním stylu s kostnicí a kaplí ztělesňuje hlubokou úctu k obětem slavkovské bitvy.

Hroby čs. povstalců a maďarských vojáků na hřbitově Zlatá Koruna

Poblíž vltavského jezu Zlatá Koruna leží hřbitov stejnojmenné obce, kde jsou pohřbeny oběti květnového povstání 1945. Českoslovenští odbojáři a maďarští vojáci, kteří se k nim přidali. Dne 5. května 1945 vypuklo povstání, během nějž Maďaři pomáhali bránit most v Rájově proti jednotkám SS, které vedly trestnou výpravu. Přes jejich odpor Němci uspěli, využívajíce rukojmí. Padlo 5 Maďarů a 7 Čechů, následovaly popravy v Rájově. Těla maďarských honvédů byla po válce exhumována.