Březolupy

Celkový pohled na pomník po renovaci

Na čestném místě u kostela Nanebevzetí Panny Marie v Březolupech na Uherskohradišťsku stojí pomník připomínající oběti druhé světové války. Jedná se o jednoduchý objekt ve tvaru stély umístěný na kamenné podestě. Čelní černá žulová deska na stéle je opatřena nápisem „Památce umučených a padlých ve II. světové válce věnují občané“, pod nímž jsou umístěna jména devíti místních obyvatel i s jejich fotografiemi. Níže je pak na desce nápis „Hrdinové rumunské armády, kteří padli pro osvobození naší obce ve dnech 1. až 7. května 1945“ doplněný jedenácti jmény rumunských vojáků a dvou neznámých rumunských vojáků, kteří se účastnili osvobozování Československa po boku sovětské armády.

Pomník byl vztyčen 1. května 1951 a až do roku 1990 nebyl nijak udržován, pokud v to nepočítáme údržbu okolní zeleně. Teprve v roce 2015 provedla obec opravu horní části pomníku ve výši 120 000 Kč, kdy nechala zhotovit novou černou desku s fotografiemi a jmény. Tato částečná oprava byla ale nedostatečná. Majitel pomníku, obec Březolupy, se proto rozhodl přistoupit k jeho kompletní renovaci. Využil přitom možnost získat dotaci z programu ISPROFIN - Zachování a obnova historických hodnot I. poskytovanou Ministerstvem obrany.

Renovace pomníku proběhla v minulém roce 2023. Pomník doznal zřetelné kvalitativní změny, kdy pověřená firma pomník rozebrala a odvezla do svých prostor. V nich vyhotovila vlastní monument pomníku z božanovského pískovce, stejně tak byl tímto pískovcem nahrazen i dožilý základní a horní sokl. Původní zůstala pouze čelní žulová deska z roku 2015, u níž bylo obnoveno vybledlé písmo. Poté byl vlastní pomník usazen na nově zbudovaný kamenný základ. Nově byla k pomníku zřízena také cestička.

Celkové náklady na kompletní renovaci pomníku činily 375 258, 78 Kč, přičemž Ministerstvo obrany ČR přispělo částkou 276 445 Kč ze zmíněného programu ISPROFIN - Zachování a obnova historických hodnot I.

Jiří Řezníček

Číslo válečného hrobu: CZE7207-833

Odkaz na pomník v Evidenci válečných hrobů zde: https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE7207-833

 

Summary:

A memorial stands next to the Church of the Assumption of the Virgin Mary in Březolupy, Czech Republic, honouring the victims of World War II. The monument, in the shape of a stele on a stone base, features a black granite plaque inscribed with "In memory of the tortured and fallen in WWII, dedicated by the citizens." Beneath are the names and photos of nine local residents. Another inscription honours Romanian army heroes who died during the liberation of the village from May 1–7, 1945, listing eleven soldiers and two unknown Romanian fighters who helped free Czechoslovakia alongside the Soviet army. Erected in 1951, the monument was neglected until partial repairs were made in 2015. In 2023, a full renovation was completed. The stele and its worn stone elements were replaced with Božanov sandstone, and the granite plaque was restored. The renovation cost 375,258 CZK, with 276,445 CZK funded by the Ministry of Defence's ISPROFIN program.

Pohled na pomník ve stavu z roku 2012.

Pohled na pomník ve stavu z roku 2012.
Foto: Lenka Paličková

Celkový pohled na pomník po renovaci.

Celkový pohled na pomník po renovaci.
Foto: František Lysáček

Detailní pohled na žulovou desku po renovaci.

Detailní pohled na žulovou desku po renovaci.
Foto: František Lysáček

Pietní akt u obnoveného pomníku.

Pietní akt u obnoveného pomníku.
Zdroj: CEVH

Letec - stíhací pilot generálmajor„in memoriam“ Otto Smik

Před 80 lety, 28. listopadu 1944, hrdinně padl generálmajor „in memoriam“ Otto Smik, který v době druhé světové války působil v RAF a díky mimořádným úspěchům své služby je považován za letecké eso. Při útoku na železniční stanici v Zwolle v Nizozemsku jeho letadlo těžce poškodila místní protiletecká obrana. Při přistávacím manévru Smik havaroval a na místě zemřel. Dnes se jeho ostatky nachází v hrobě na bratislavském hřbitově Slávičie údolie.

Památník Mohyla míru

Na Prateckém kopci u obce Prace stojí Mohyla míru, první mírový památník v Evropě. Připomíná bitvu u Slavkova (2. prosince 1805), kde francouzská armáda pod velením císaře Napoleona I. Bonaparta porazila spojená vojska Rakouska a Ruska pod vedením císařů Františka I. a Alexandra I. Iniciátorem stavby byl kněz prof. Alois Slovák, který propagoval myšlenku uctění padlých. Soutěž na památník vyhrál architekt Josef Fanta a stavba proběhla v letech 1909–1912. Mohyla v secesním stylu s kostnicí a kaplí ztělesňuje hlubokou úctu k obětem slavkovské bitvy.

Hroby čs. povstalců a maďarských vojáků na hřbitově Zlatá Koruna

Poblíž vltavského jezu Zlatá Koruna leží hřbitov stejnojmenné obce, kde jsou pohřbeny oběti květnového povstání 1945. Českoslovenští odbojáři a maďarští vojáci, kteří se k nim přidali. Dne 5. května 1945 vypuklo povstání, během nějž Maďaři pomáhali bránit most v Rájově proti jednotkám SS, které vedly trestnou výpravu. Přes jejich odpor Němci uspěli, využívajíce rukojmí. Padlo 5 Maďarů a 7 Čechů, následovaly popravy v Rájově. Těla maďarských honvédů byla po válce exhumována.