Bitva u Gorlice 1915
Dne 2. května 1915 počala bitva u Gorlice (město v dnešním jihovýchodním Polsku). Německá 11. armáda generálplukovníka Augusta von Mackensena a dvě rakousko-uherské armády zahájily průlomovou operaci proti ruské 3. armádě generála Radko Dmitrijeva. Do června vojska Ústředních mocností postoupily o stovky kilometrů, přičemž zajaly až čtvrt milionu ruských vojáků. Rusové ztratili Halič, Polsko, Litvu, Lotyšsko a část Běloruska. Na obou válčících stranách se zapojili i vojáci pocházející z území dnešního Česka. Hlavního útoku se účastnil 21. pěší pluk z doplňovacího obvodu Časlau (v současnosti Čáslav). Na straně obránců bojovali tzv. „starodružiníci“ (Česká družina), předchůdci československých legií v Rusku.
Česká družina vznikla již v srpnu 1914. Prvotně se skládala zejména z Čechů žijících na území carského Ruska. Z počátečních dvou rot se vlivem přílivu zájemců jednotka rozrostla na roty čtyři. Velel zpočátku podplukovník Lotocký. Od října 1914 pak podplukovník Sozentovič. Prapor České družiny byl jednotce slavnostně předán na sv. Václava 28. září 1914 na Sofijském náměstí v Kyjevě. Od listopadu 1914 se jednotka zapojila do bojů. Do konce roku 1915 vstoupilo do České družiny přes dva tisíce dobrovolníků. Padlé příslušníky připomíná mj. pomník ve slovenských Medzilaborcích.
Pěší pluk č. 21 vznikl již v roce 1733. Své pozdější číslo dostal ještě ve druhé polovině osmnáctého století. Čáslav jako posádkové město byla vybrána ve století devatenáctém. Celkem tři prapory pluku byly v letech 1914 až 1915 nasazeny proti ruské armádě v okolí Haliče, přičemž pluk vystoupil i v bitvě u Gorlice. Jeden prapor bojoval v Bosně a Hercegovině proti srbské armádě.
Odkaz na pomník Medzilaborce v Evidenci válečných hrobů:
https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=SVK-32400