11. listopad – konec 1. světové války a Den válečných veteránů

Nová podoba Vlčího máku České republiky

Dnes si připomínáme nejen konec první světové války, ale i válečné veterány, jelikož tento den se postupně stal jejich svátkem. 

Samotné příměří z Compiègne, jež vstoupilo v platnost právě 11. 11. 1918 v 11 hodin, samozřejmě časově předchází Versailleské mírové smlouvě, jež byla uzavřena až v roce 1919. Uzavřeno bylo po třech dnech jednání ve vlaku odstaveném právě poblíž Compiègne. Pozdější Versailleská mírová smlouva pak poprvé v historii vzhledem k velkému počtu padlých řešila i vzájemnou péči o pohřbené na území dalšího státu.

Již od prvního výročí příměří se datum 11. listopadu stalo zároveň připomínkou padlých první světové války ve Francii, Velké Británii i v USA. Postupně se stal den pod různými názvy státním svátkem (či v našem případě významným dnem) i v dalších zemích. Širší přesah směrem k obecnému připomenutí všech válečných veteránů 11. listopad získával s tím, jak se naneštěstí válečné konflikty během dvacátého století dále hromadily. U nás je slavnostně připomínán od roku 2001, kdy se poprvé konaly na tento den pietní akty po celé České republice. V roce 2004 byl pak zařazen mezi významné dny. 

Jasným odkazem na první světovou válku je symbol vlčího máku, který má své počátky v básni „Na flanderských polích“ z května 1915 od kanadského polního lékaře podplukovníka Johna McCraeho. McCrae se básní vyrovnával mj. i se smrtí svého přítele poručíka Alexise Helmera. Vlčí máky samotné pak rostly na hrobech padlých. Autor měl napsanou báseň na papírku odhodit, avšak další důstojník ji našel a poslal k publikování do Anglie, k čemuž došlo 8. prosince 1915 v satirickém týdeníku Punch. Sám autor se bohužel konce války rovněž nedožil. Zemřel na zápal plic v nemocnici ve francouzském Wimereux. Další den byl v tomto městečku pohřben na vojenském hřbitově. 

Symbol vlčího máku se ale spolu s básní McCraeho šířil dál. V roce 1920 vlčí mák přijali za svůj američtí veteráni a o rok později se rozšířil do Británie, Kanady a Austrálie. Ministerstvo obrany ČR jej užívá od roku 2005. Od roku 2014 pak pro sbírku (Vojenského fondu solidarity) pro válečné veterány. V nedávné době pak MO přišlo s novou grafickou verzí vlčího máku. Autorem je výtvarník Štěpán Mareš. 

MO každoročně v souvislosti se Dnem válečných veteránů pořádá řadu akcí. Právě zakoupením výše uvedeného vlčího máku je možné přispět na pomoc válečným veteránům, vojákům a jejich rodinám, které se ocitly v těžkých životních situacích, a to prostřednictvím Vojenského fondu solidarity. Zástupci MO se v této souvislosti účastní veřejných událostí, mj. i fotbalových zápasů, během nichž je možné si symbol pořídit a ukázat tak svou podporu českým armádním příslušníkům a jejich blízkým. Každoročně jsou rovněž zástupci rezortu přítomni na Dni válečných veteránů na pražském náměstí Míru, kde bude 11. 11. (od 9:30 do 18:00) možné vlčí máky také zakoupit.  

Lukáš Havel

Bližší informace na: 

https://veterani.army.cz/vlci-mak-ceske-republiky-0

https://www.praha2.cz/jubilejni-10-rocnik-dne-valecnych-veteranu-se-blizi/d-121021/p1=1001

 

Summary

Today we commemorate not only the end of the First World War, but also war veterans, as this day gradually became their holiday. The shock of the "Great War" and the destruction it brought also fueled a strong desire not to forget the fallen. Gradually, with more and more wars, unfortunately, the range of those included in the commemoration also expanded. By the first anniversary, November 11 had become a remembrance day for World War I casualties in France, the UK, and the U.S., eventually expanding worldwide as a day to honor all war veterans.

In the Czech Republic, this day has been observed since 2001 and officially recognized since 2004. In 2005, the Czech Ministry of Defense began using the poppy, with proceeds supporting veterans through the Military Solidarity Fund. Today, public poppy sales fund this cause, with events held nationwide, including on Prague’s náměstí Míru (Square of Peace).

Účastníci podepsání příměří poblíž Compiègne.

Účastníci podepsání příměří poblíž Compiègne.
Zdroj: Wikipedia

John McCrae, cca. 1914.

John McCrae, cca. 1914.
Zdroj: Wikipedia

Pohřební průvod Johna McCraea ve Wimereux.

Pohřební průvod Johna McCraea ve Wimereux.
Zdroj: Wikipedia

Připomínka Dne válečných veteránů na náměstí Míru.

Připomínka Dne válečných veteránů na náměstí Míru.
Zdroj: FB Váleční veteráni - Ministerstvo obrany ČR

Nová podoba Vlčího máku České republiky.

Nová podoba Vlčího máku České republiky.
Zdroj: MO ČR

Zdroje:

Příběh vlčího máku, on-line: https://veterani.army.cz/pribeh-vlciho-maku

Vlčí mák - symbol vzpomínky, on-line: https://www.mo.gov.cz/scripts/detail.php?id=10170

Ministerstvo obrany představilo novou podobu vlčích máků k uctění minulých i současných hrdinů, válečných veteránů, on-line: https://mocr.mo.gov.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/ministerstvo-obrany-predstavilo-novou-podobu-vlcich-maku-k-ucteni-minulych-i-soucasnych-hrdinu--valecnych-veteranu--254616/

Letec - stíhací pilot generálmajor„in memoriam“ Otto Smik

Před 80 lety, 28. listopadu 1944, hrdinně padl generálmajor „in memoriam“ Otto Smik, který v době druhé světové války působil v RAF a díky mimořádným úspěchům své služby je považován za letecké eso. Při útoku na železniční stanici v Zwolle v Nizozemsku jeho letadlo těžce poškodila místní protiletecká obrana. Při přistávacím manévru Smik havaroval a na místě zemřel. Dnes se jeho ostatky nachází v hrobě na bratislavském hřbitově Slávičie údolie.

Památník Mohyla míru

Na Prateckém kopci u obce Prace stojí Mohyla míru, první mírový památník v Evropě. Připomíná bitvu u Slavkova (2. prosince 1805), kde francouzská armáda pod velením císaře Napoleona I. Bonaparta porazila spojená vojska Rakouska a Ruska pod vedením císařů Františka I. a Alexandra I. Iniciátorem stavby byl kněz prof. Alois Slovák, který propagoval myšlenku uctění padlých. Soutěž na památník vyhrál architekt Josef Fanta a stavba proběhla v letech 1909–1912. Mohyla v secesním stylu s kostnicí a kaplí ztělesňuje hlubokou úctu k obětem slavkovské bitvy.

Hroby čs. povstalců a maďarských vojáků na hřbitově Zlatá Koruna

Poblíž vltavského jezu Zlatá Koruna leží hřbitov stejnojmenné obce, kde jsou pohřbeny oběti květnového povstání 1945. Českoslovenští odbojáři a maďarští vojáci, kteří se k nim přidali. Dne 5. května 1945 vypuklo povstání, během nějž Maďaři pomáhali bránit most v Rájově proti jednotkám SS, které vedly trestnou výpravu. Přes jejich odpor Němci uspěli, využívajíce rukojmí. Padlo 5 Maďarů a 7 Čechů, následovaly popravy v Rájově. Těla maďarských honvédů byla po válce exhumována.