Úvodní stránka > Aktuality > Ministr Metnar uctil v Itálii památku na československé legionáře z Doss Alta

Ministr Metnar uctil v Itálii památku na československé legionáře z Doss Alta

Národní pouti k Doss Alto v Itálii u příležitosti 100. výročí bojů československých dobrovolníků na kótě Doss Alto se v neděli zúčastnil ministr obrany Lubomír Metnar a ředitel Speciálních sil MO brigádní generál Pavel Kolář.

Součástí programu byla slavnostní mše, pochod městem s prapory, odhalení a vysvěcení sochy sv. Václava a pieta u pomníku popravených. Národní pouť pořádá Československá obec legionářská ve spolupráci s Ministerstvem obrany ČR a velvyslanectvím ČR v Itálii.

„Je to velmi významný milník a má přítomnost zde dokládá, jak se dívám na toto historické období. Nejde jen o to, že od této události uplynulo sto let. Důležitější je uctění památky legionářů, kteří zde padli. Jenom v roveretském ossáriu máme sto padesát jedna padlých legionářů. Zemřeli v bitvách, které bych z hlediska významu přirovnal možná ke Zborovu,“ řekl při této příležitosti ministr obrany.

„Ti lidé věděli, do jakého rizika jdou, přesto oblékli legionářskou uniformu a bojovali zde na italské frontě. Byli si plně vědomi, že když je velitelé rakousko-uherské armády dostanou do rukou, tak jejich cesta povede přímo na popraviště. Přesto nezaváhali a šli do toho. Zaplatili cenu nejvyšší. A to je ten hlavní důvod, proč jsme se rozhodli uctít právě zde jejich památku,“ dodal ministr Metnar.

Celý článek: http://www.mocr.army.cz/informacni-servis

 

 

Nahoru