Úvodní stránka > Aktuality

Aktuality

Pietní místo příslušníků AČR ppor. i. m. Luďka Zemana a ppor. i. m. Petra Valeše, kteří padli na území Chorvatské republiky během operace „Oluja“ 5. srpna 1995.

VHÚ získal do svých sbírek kenotaf připomínající smrt českých vojáků na Balkáně v roce 1995

Publikováno: 7.11.2018 Autor: Imrich Vetrák

V nedávných dnech převzal Vojenský historický ústav Praha do svých sbírek kenotaf (symbolický náhrobek) ze zrušeného válečného hrobu příslušníků AČR ppor. i. m. Luďka Zemana a ppor. i. m. Petra Valeše, kteří padli na území Chorvatské republiky během operace „Oluja“ v roce 1995. Kenotaf se původně nacházel na cestě vedoucí k bývalému stanovišti sil OSN Tango-23 Trameda Repetitor nedaleko nově postaveného společného památníku u silnice vedoucí z Korenice do Lički Osik. Česká strana převzetím kenotafu respektovala rozhodnutí chorvatské strany, která se rozhodla jednotlivé náhrobky včetně českého nahradit jedním centrálním památníkem. Před převzetím byla náhrobní deska dočasně umístěna v Kulturním a informačním centru města Gospiče. Původní náhrobek českých vojáků tak byl převzetím do sbírek VHÚ de facto zachráněn a bude uchován pro další generace.  ...

Hejtmanka Stráská udělila 13 plaket za péči Jihočechů o válečné hroby

Publikováno: 25.10.2018 Autor: Imrich Vetrák

České Budějovice - Celkem 13 plaket, coby ocenění za péči o válečné hroby a pamětní místa na jihu Čech, předala hejtmanka Ivana Stráská.Učinila tak v úterý v budově krajského úřadu. Již tradičně jí u toho asistoval Imrich Vetrák z odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany České republiky.

Na mezinárodním pohřebišti u Jindřichovic vzniklo pietní místo

Publikováno: 24.10.2018 Autor: Imrich Vetrák

Nové pietní místo na historickém pohřebišti u Jidřichovic na Sokolovsku se stalo důstojnou vzpomínkou na někdejší zajatecký tábor vzniklý v roce 1915. Areál vystavěly Lesy ČR společně s Karlovarským krajem jako poctu obětem války a připomínku 100. výročí vzniku samostatné Československé republiky.

Vítězství, nebo smrt. Před 100 lety ubránili naši legionáři vrchol Doss Alto

Publikováno: 16.10.2018 Autor: Imrich Vetrák

Před sto lety vybojovaly československé legie jedno z největších vítězství v Itálii. Proti rakousko-uherským oddílům dokázali koncem září 1918 udržet strategický vrchol Doss Alto nedaleko Trenta. V neděli si jejich památku připomněli přímo v Itálii zástupci českého ministerstva obrany, obce legionářské i potomci tehdejších účastníků bitvy. Na městečko Arco také nově shlíží socha sv. Václava.

Po stopách československých legionářů

Publikováno: 16.10.2018 Autor: Imrich Vetrák

Protesty proti pomníku českých legionářů v Rusku. Vzpomínková akce ke 100. výročí vzniku Československa, při které její účastníci během 5 dní navštívili 16 míst spojených s pobytem legionářů na východě, dospěla do finále. Po stopách bojovníků za republiku se vydali i členové rodin tehdejších vojáků. Na své poslední zastávce se ale setkali s odporem místních.

Stránky

Nahoru