Home page > Aktuality

Aktuality

Komitét 1866 opravil u Hradce další pomníky prusko-rakouské války

Publikováno: 26.10.2020 Autor: Imrich Vetrák

Členové Komitétu pro udržování památek z války roku 1866 letos na Královéhradecku opravili další čtyři pomníky upomínající na padlé v tehdejší prusko-rakouské válce. Opravené pomníky se nacházejí v polích nedaleko Dlouhých Dvorů u Hradce Králové. V Česku na prusko-rakouskou válku upomíná asi 1400 různých památek a komitét se o ně stará. Na samotném Královéhradecku je různých pomníků téměř 500.Komitét v současné podobě funguje od roku 1990, má asi 120 členů a spolupracuje při obnově památníků a zachovávání odkazu událostí s místními samosprávami a řadou organizací či institucí. Sídlí v budově Muzea východních Čech v Hradci Králové.

V Meziříčí mají hroby tisíce vojáků. Z první i druhé války či bitvy u Slavkova

Publikováno: 21.9.2020 Autor: Imrich Vetrák

Místo posledního spočinutí zde našly tisíce německých vojáků padlých ve 2. světové válce. Pohřbení jsou tady také turečtí vojáci, kteří zahynuli v první světové válce a dokonce i padlí z bitvy u Slavkova z počátku 19. století.Co se podobných pietních míst týče, město Valašské Meziříčí je skutečným unikátem. Z celkového počtu více než třinácti set válečných hrobů v celém Zlínském kraji se jich na území města nachází téměř třetina.„Zásluhu na tomto neveselém prvenství má zejména německý vojenský hřbitov umístěný na centrálním pohřebišti, kde jsou uloženy ostatky asi čtyř tisíc padlých vojáků z 2. světové války,“ upozorňuje památkář města Petr Zajíc.

Valašské Meziříčí a Halenkovice byly oceněny za příkladnou péči o válečné hroby

Publikováno: 28.8.2020 Autor: Imrich Vetrák

ZLÍN – Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek a Imrich Vetrák zastupující Ministerstvo obrany ČR dnes udělili pamětní plaketu Péče o válečné hroby starostovi Halenkovic Jaromíru Blažkovi a starostovi Valašského Meziříčí Robertu Stržínkovi.Pamětní plaketuzřizuje Ministerstvo obrany k ocenění osobního přínosu v oblasti péče o válečné hroby. Uděluje se právnickým a fyzickým osobám, které se významným způsobem zasloužily v této oblasti.

Plzeňský kraj podpořil vznik Katalogu ruských válečných hrobů

Publikováno: 29.7.2020 Autor: Imrich Vetrák

Jako připomínku obětí a poděkování padlým vojákům realizoval konzulát zastupující Ruskou federaci v ČR spolu s Plzeňským krajem a dalšími partnery Katalog ruských válečných hrobů na území Plzeňského kraje, a to v tištěné i elektronické podobě. Slavnostní představení katalogu se uskutečnilo v Ruském centru v prostorách ZČU v Plzni. za Plzeňský kraj se oficiálního představení knihy zúčastnila náměstkyně vykonávající funkci hejtmana Plzeňského kraje Marcela Krejsová a náměstek hejtmana Ivo Grüner.

Pietnym aktom na cintoríne v Tisovci sa ukončila obnova hrobov

Publikováno: 20.7.2020 Autor: Imrich Vetrák

„Československé vojská a legionári vtedy bojovali proti maďarskej Červenej armáde, ktorá 30. mája 1919 spustila generálnu ofenzívu na územie Slovenska. Pri mapovaní bojov v našom regióne som v rámci terénneho výskumu narazil v Tisovci na tieto hroby, ktoré boli dlhodobo zanedbané a neudržiavané,“ objasnil Brádňanský.Súčasťou oficiálneho ukončenia obnovy hrobov bolo aj sprístupnenie Legiovlaku, teda expozície replík legionárskych vozňov z rokov 1918 – 1920 na Železničnej stanici v Tisovci pre verejnosť.

Stránky

Nahoru